آشنایی با شارژر باتری صنعتی

شارژر باتری صنعتی

معرفی شارژر باتری صنعتی

شارژر صنعتی در ولتاژ و جریان‌های مختلف و متناسب با نوع باتری و نیاز مصرف‌کننده طراحی و تولید می‌شود. شارژر باتری وسیله‌ای است که برای تزریق انرژی به باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌شود. این کار از طریق تزریق جریان الکتریکی به باتری انجام می‌شود. کاربرد اصلی شارژر باطری صنعتی در سیستم‌های UPS است. از مهم‌ترین باتری‌های صنعتی موجود در بازار، می‌توان به باتری سرب اسیدی، باتری نیکل کادمیوم و باتری لیتیوم یونی اشاره کرد.

جریان شارژر باتری به عواملی چون تکنولوژی ساخت و حجم (AH) باتری مورد نظر بستگی دارد. بسیاری از افرادی که با باتری‌های صنعتی سروکار دارند، همواره با این دغدغه مواجه هستند که عملکرد شارژ باتری صنعتی چگونه است؟! در اینجا تلاش می‌کنیم تا به معرفی شارژر باتری صنعتی، اهمیت شارژر باتری UPS، تابلو شارژر و باتری شارژر دیزل ژنراتور بپردازیم؛ پس توصیه می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با انواع باتری صنعتی

باتری‌های صنعتی در انواع مدل‌ها، تولید و به بازار عرضه شده‌اند و از کاربرد خاصی برخوردار هستند. در ادامه انواع باتری صنعتی را به اختصار معرفی می‌کنیم:

انواع باتری صنعتی

باتری سرب اسیدی

یکی از پرکاربردترین باتری‌ها درصنعت، باتری سرب اسیدی است که از صفحات فلزی و اکسید فلزی تشکیل می‌شود. این مدل باتری‌ها از طول عمر زیاد و هزینه‌های پایین نسبت به سایر باتری‌ها برخوردار هستند که باتری خودرو نمونه‌ای از باتری اسیدی به‌حساب می‌آید.

باتری نیکل کادمیوم

این مدل باتری صنعتی از کارایی و عملکرد بالایی برخوردار بوده و قابلیت شارژ شدن دارد. هزینه اولیه، نگهداری و تعمیرات باتری نیکل کادمیوم نسبتا بالا است.

باتری لیتیوم یونی

این مدل باتری صنعتی از وزن کم و چگالی بالایی برخوردار بوده و به دو شکل قابل شارژ و غیرقابل شارژ طراحی و عرضه می‌شود. باتری لیتیوم یونی در مقایسه با باتری نیکل کادمیوم، طول عمر بالاتر، هزینه‌های پایین‌تر و زمان شارژ سریع‌تری دارد.

شارژر باتری صنعتی چیست؟  

شارژر باتری صنعتی وسیله‌ای است که تزریق انرژی درون باتری‌های قابل شارژ را از طریق تزریق جریان الکتریکی انجام می‌دهد. جریان شارژر به فاکتورهایی نظیر تکنولوژی ساخت و حجم باتری مورد نظر وابسته است. به‌طور کلی شارژرهای صنعتی بر اساس جریان و ولتاژ DC خروجی تعریف می‌شوند و در نهایت توان خروجی شارژرها با توجه به این دو مشخصه تعیین خواهد شد.

شارژهای باتری صنعتی از لحاظ جریان و ولتاژ، در دو نوع توان کم و توان زیاد طراحی و عرضه شده‌اند که شارژرهای با توان کم، برق ورودی آن‌ها تک فاز بوده و شارژرهای با توان زیاد، برق ورودی سه فاز دارند؛ از این‌رو قیمت شارژر باتری صنعتی در بازار با یکدیگر متفاوت است. شارژرهای صنعتی باتری از نظر طراحی و ساخت به دو دسته دارای ترانس (دارای کنترل تریستوری) و بدون ترانس (دارای کنترل سوئیچینگ) طبقه‌بندی می‌شوند.

قیمت  شارژر باتری UPS

اهمیت شارژر باتری UPS

شارژر باتری صنعتی در سیستم‌های UPS از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا شارژر با ولتاژی معادل ولتاژ باتری UPS باید باتری دستگاه UPS  را شارژ کند. مقدار ولتاژ خروجی شارژر بر روی ترمینال باتری به منظور شارژ کردن باتری صنعتی بایستی چیزی بین 13.4 الی 13.7 ولت باشد که این مقدار برای باتری‌های معمولی برابر با 12 ولت است.

شارژر باتری صنعتی متناسب با نوع باتری UPS طبق یک منحنی شارژ به شارژ باتری‌ها عمل می‌کند؛ یعنی زمانی که باتری در حال شارژ شدن است، طبق منحنی شارژی در باتری به مرور زمان مقدار جریانی که شارژر به باتری منتقل می‌کند، کاهش می‌یابد و پس از شارژ کامل، مقدار جریان به کمترین میزان در مدت زمان شارژ می‌رسد. لازم به ذکر است که شارژر یو پی اس دارای محدودیت‌هایی است که سبب خواهد شد تا باتری با هر آمپر ساعتی در UPS قابل استفاده نباشد. یو پی اس‌های سونر دارای شارژر باتری باکیفیت و بدون محدودیت هستند و می‌توانند هر نوع آمپر باتری را بدون آسیب شارژ کنند.

تابلو شارژر در پست‌های فشار قوی

برق DC برای بهبود کارکرد برخی رله‌ها در پست‌های فشار قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در مواقع اضطراری و قطع برق شبکه، باتری وظیفه تامین برق DC مجموعه را برعهده خواهد داشت. برای شارژ این باتری‌ها از شارژر مناسب استفاده می‌شود. از اجزای تابلو شارژر پست‌های فشار قوی، می‌توان به فیلتر خازن و چک، فن، برد آنالوگ، برد دیجیتال، فیوز، پل دیودی تبدیل 3 فاز به DC، کلید تغذیه بار، برقگیر، کلید تغذیه باتری، برد آلارم، کنترل‌کننده زوایه آتش تریستور و … اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی: کاملترین لیست انواع ابزار صنعتی

باتری شارژر دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور ترکیبی از موتور دیزل با یک ژنراتور الکتریکی (معمولا یک آلترناتور) است که انرژی الکتریکی تولید می‌کند. حال اگر به دنبال این موضوع هستید که دیزل ژنراتور در هر زمان آمادگی استارت و تولید توان الکتریکی را داشته باشد، بایستی از شارژر باتری دیزل ژنراتور مناسب استفاده شود.

شارژر باتری صنعتی دیزل ژنراتور علاوه بر شارژ کردن کامل باتری از جوش آوردن اسید در باتری‌های اسیدی جلوگیری می‌کند. شارژر باتری صنعتی از لحاظ ولتاژ و جریان برای هر نوع باتری از ساختار متفاوتی برخوردار است؛ بنابراین از هر شارژری، نمی‌توان برای هر دستگاهی استفاده کرد. شارژر باتری دیزل ژنراتور برای باتری‌های اتمی و باتری‌های اسیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

سخن آخر

باتری‌های صنعتی در انواع مدل‌ها طراحی و تولید شده‌اند که برای تغذیه باتری‌های شارژی بایستی از شارژر باتری صنعتی استفاده شود. شارژر صنعتی به عنوان منبع تامین‌کننده ولتاژ DC مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقدار جریان شارژرها به عواملی چون تکنولوژی ساخت و حجم (AH) باتری مورد نظر بستگی دارد.

از ویژگی‌ها و خصوصیات شارژرهای باتری صنعتی باکیفیت، می‌توان به کارایی بالا، پایداری حرارتی نسبتا زیاد، پاور فکتور ورودی ایده‌آل، نویز صوتی بسیار کم، رایپل خروجی پایین و درصد رگولاسیون مناسب در بازه استاندارد اشاره کرد.

شارژ باتری صنعتی در سیستم‌های پو پی اس، دیزل ژنراتور و پست‌های فشار قوی کاربرد ویژه‌ای دارد. توان خروجی شارژرها بر اساس جریان و ولتاژ DC خروجی تعریف خواهد شد و از نظر طراحی و ساخت به دو دسته بدون ترانس و دارای ترانس طبقه‌بندی می‌شوند تا بتوان از هر کدام برای باتری صنعتی مناسب استفاده کرد.  

تامین کنندگان کالاهی صنعتی از طریق این لینک می توانند ثبت نام کنند