شفت چیست و چه کاربردی دارد؟

شفت یا شافت
شفت یا شافت

شفت چیست؟

این مقاله به شافت یا شفت یا محور عضو دورانی یا رفت و برگشتی می پردازد. این قطعه برای انتقال نیرو و گشتاور بکار می رود.

شافت یک قطعه بلند از جنس فلز است که معمولاً به صورت مقطع در یک موتور یا دستگاه است که قدرت یا حرکت را به قسمت دیگری از دستگاه منتقل می کند. آنها برای انتقال حرکت چرخشی و گشتاور از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شوند.

انواع جنس شفت

بیشتر شفت ها از جنس استیل یا فولاد با کربن کم یا متوسط ساخته شده اند. با این حال، فولاد آلیاژی با کیفیت و حرارت دیده، برای کاربردهای مهم انتخاب می شود.

فلزات دیگر، به عنوان مثال برنج، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ممکن است در برخی شرایط مانند شرایطی که زنگ زدگی در شفت ها یک مشکل است و یا در شرایطی که لازم است فلز شفت سبک باشد، استفاده شوند. شفت های کوچک، سبک وزن، به عنوان مثال در لوازم خانگی ممکن است از جنس ماده پلاستیکی مانند نایلون باشد.

قیمت خرید شفت

کاربرد شفت

قطعاتی که به طور متقارن می چرخند، در ساخت وسایل نقلیه موتوری (بخصوص در موتورها و گیربکس ها)، در صنعت ساعت سازی و ساعت سازی و سایر شاخه های صنعت استفاده می شوند. پیش از این در صورت نیاز از ساختارهای تولید شده توسط عملیات چرخش یا سنگ زنی استفاده می شد. امروزه کانتورها پیچیده تر از قبل از طریق ترکیبی از فرآیندها تولید می شوند. همچنین الزامات استانداردهای کیفیت، کنترل کیفیت فرایند را ضروری می کند.

یک نمونه بارز این امر، کنترل تولید میل لنگ برای موتورهایی است که در آن انواع مختلف عملیات با یکدیگر ترکیب شده است. برای انجام اندازه گیری کامل در یک عمل، به یک دستگاه اندازه گیری مختصات مولتی سنسور نیاز است. با توجه اینکه خروج از تلورانس یاتاقان از جایگاهش بسیار محتمل است، حداکثر دقت لازم است. تمام قطرها، لایه های زیرین، شیارها و تلورانس های قابل اجرا بدون تماس با قطعه کار با استفاده از سنسور پردازش تصویر قابل اندازه گیری است. سیستم اندازه گیری پروب یا سنسور از راه دور لیزر برای اندازه گیری فرم مناسب است. اندازه گیری محوری را می توان با پروب های لمسی انجام داد. این همچنین در مورد اندازه گیری حفره های خنک کننده در شافت صدق می کند.

صفر تا صد تمام مراحل ساخت شفت

ساخت شفت های مختلف در همان خط تولید به یک دستگاه اندازه گیری بسیار انعطاف پذیر نیاز دارد. ماژول‌های اندازه‌گیری ویژگی‌های هندسی مکرر مانند کانتور دوربین، غلظت تلورانس، عرض زمین و غیره برای تشکیل یک عملیات با پارامتر واحد ترکیب می شوند. بنابراین کاربر می تواند ماژول های فردی عملیات اندازه گیری را تنظیم کند تا با طراحی شافت مطابقت داشته و پارامترهای مربوطه را وارد کند. نتایج به صورت گرافیکی و عددی به شکلی متناسب با نیاز کاربر نمایش داده می شوند.

توصیه می شود برای جلوگیری از انحراف شافت و هرگونه خطای اضافی دیگر در اندازه گیری، شفت‌های بزرگتر را در موقعیت عمودی جهت اندازه گیری قرار دهید. این امر به خصوص در مورد اندازه گیری میل لنگ‌های بسیار پیچیده صدق می کند.

شفت‌های دقیق مانند نمونه هایی که در ساعت مورد استفاده قرار می گیرند، به همراه چرخ دنده ها و شیارهای مربوطه اندازه گیری می شوند. برای این منظور از برنامه های پارامتری نیز استفاده می شود. دقت بالای دستگاه های مورد استفاده برای انجام اندازه گیری هایی از این دست، ایجاد تلورانس قطر چند میکرومتر را ممکن می سازد.

اجزای شفت

عناصر مختلفی وجود دارد که روی شفت سوار می شوند. از جمله: قرقره، حلقه، کم و دنده و غیره. بیشترین روش برای اتصال این عناصر مکانیکی توسط کلیدها است که حرکت چرخشی و گشتاور را منتقل می کنند.

انواع شفت

خانواده شافت عمدتاً از 2 نوع تشکیل شده است:

شفت‌های انتقال

شفت ماشین

محور (axile)

 عموماً از یک عضو ثابت به عنوان پشتیبان چرخش استفاده می شود. در اجزایی مانند بلبرینگ، چرخ، چرخ دنده های بلا استفاده و غیره استفاده می شود.

دوک (spindle)

 یک شافت کوتاه، معمولاً به قطر کوچک، که معمولاً در حال چرخش است. به عنوان مثال دوک دریچه شیرفلکه برای شیر آب. اما دوک ابتدای یک دستگاه تراش را نیز در نظر بگیرید، که بسیار بزرگ است و معمولاً دارای حفره ای درست در مرکز آن است.

مقاله پیشنهادی: شفت فولادی چیست؟

شفت کوتوله  (Stub shaft)

شفت کوتوله  (Stub shaft)
شفت کوتوله (Stub shaft)

شافتی است که با موتور سوئیچ یکپارچه است. (مانند الکتروموتور) از ابعاد، شکل و طرح مناسب برای راحتی اتصال به سایر محورها استفاده می کند. شفت کوتوله اجازه می دهد تا انتقال قدرت وسیله ای مانند قرقره کمربند که برای رانندگی دستگاه خارجی نصب می شود، انجام شود.

شافت خطی یا شافت انتقال نیرو (line shaft)

خرید شافت خطی
شافت خطی یا شافت انتقال نیرو (line shaft)

شافت خطی از بالا به طور مداوم با ماشین های محرک جابجایی متصل است. ماشین هایی که در حال حرکت انتقال قدرت به تعدادی از ماشین آلات را اینجام می دهند. عمدتا توسط ماشین های دارای موتورهای جداگانه جایگزین می شوند.

جک شافت (Jack shaft)

جک شافت (Jack shaft)
جک شافت (Jack shaft)

یک شافت کوتاه که برای اتصال یک حرکت دهنده اصلی به دستگاه یا شافت دیگر است. همچنین ممکن است یک شافت کوتاه باشد که به عنوان شافت واسط بین دستگاه متحرک اصلی و ماشین محور قرار داده شده است.

شافت انعطاف پذیر (Flexible shaft)

شافت انعطاف پذیر
شافت انعطاف پذیر (Flexible shaft)

بطور کلی شفت های انعطاف پذیر برای انتقال قدرت زیاد یا سرعت بالا استفاده نمی شود.  انتقال نیرو بین دو شفت را ممکن می کند. به عنوان مثال شافت موتور و شافت دستگاه كه محور چرخش آن در زاویه یا جایی که ممکن است زاویه بین شفت ها تغییر کند، يكي است.

مقاله پیشنهادی: آنچه درباره کوپلینگ، انواع، کاربردها و نحوه نگهداری آن باید بدانید