راهنمای کالا

معرفی کامل جک پنوماتیک و کاربردآن

در این مقاله با هدف کمک به صاحبان صنایع، جک پنوماتیک، نحوه عملکرد آن بیان‌شده است. همچنین این مقاله شامل انواع جک پنوماتیک، محاسبات علمی آن و نام های تجاری معروف آن نیز است.

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک (نیوماتیک) در زبان یونانی به معنی باد یا نفس می باشد، ولی در صنعت و فناوری امروز به معنی استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژی است.  بدین ترتیب که هوا به وسیله ای یک کمپرسور فشرده شده  و در سیستم پنوماتیک که در پایین توضیح آن آمده مصرف می شود. به  علت مزایای خواص مانند بازده بالا،  قابل کنترل بودن، سادگی تعمیر و  نگهداری و …. باعث شده تا امروزه در صنعت رواج بسیاری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل سیستم پنوماتیک و کارکرد و کاربرد آنها

هر سیستم پنوماتیک شامل 3 قسمت عمده می باشد:

تولید هوای فشرده

این کار عموماً توسط کمپرسور و یا با روش‌های دیگر مانند انتقال هوای فشرده با مخزن توزیع هوای فشرده انجام می‌شود.

توزیع هوای فشرده

کمپرسور
کمپرسور

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم پنوماتیک، در طراحی و اجرا، توزیع هوای فشرده است. همچنین انتخاب صحیح قطر شلنگ‌ها، انتخاب صحیح سایز شیرآلات و رگلاتورها و موارد دیگر در طراحی یک سیستم پنوماتیک از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کنترل

کنترل سرعت و قدرت محرک در هر سیستم پنوماتیک دو ابزار اصلی دارد. با کم کردن یا زیاد کردن فشار هوا قدرت انجام دهنده قابلیت کم یا زیادشدن دارد که برای این منظور معمولاً از رگلاتورهای فشارشکن استفاده می‌کنند. یکی از کارهایی که رگلاتورها انجام می‌دهند، ثابت نگاه‌داشتن فشار هوای سیستم است، به‌عنوان‌مثال اگر هوای فشرده سیستم شما توسط یک کمپرسور 6 الی 8 بار تولید شود، یعنی کمپرسور در 6 بار روشن‌شده و در 8 بار  خاموش می‌شود، (به‌صورت خودکار) سیستم با یک اختلاف دو بار (کیلوگرم بر سانتیمتر مربع) است که نوسان قدرت و سرعت  محرک‌ها را به دنبال خواهد داشت. یک سیستم پنوماتیک به‌طورمعمول دارای یک رگلاتور اصلی و چند رگلاتور فرعی است که رگلاتور اصلی باید همراه با واحد مراقبت استفاده شود، واحد مراقبت، علاوه برگرفتن رطوبت هوای فشرده و تصفیه این هوا، با مخلوط کردن هوا با روغن طول عمر بیشتر سیستم را تضمین می‌کند.

کنترل کننده ها و محرک ها
کنترل کننده ها و محرک ها

یکی دیگر از انواع ابزارهای کنترل، انواع فلو کنترل‌ها و یا فلو اگزوزها  هستند. کاربرد انجام دهنده‌ها در صنعت، استفاده از انواع جک‌های پنوماتیکی است. جک‌ها دارای انواع متنوع و متفاوتی هستند که شامل جک‌های قلمی، رادلس (بدون شافت، کامپکت و …) می‌شوند. همچنین سایر محرک‌ها چکش‌ها، موتورهای پنوماتیکی و … هستند.

محاسبه قدرت جک از طرف بدون شافت

F= P(πr2)

F = نیروی وارده

r = شعاع سیلندر

π = (عدد پی (3.14159

p = فشار هوا 

محاسبه قدرت جک از طرف شافت دار

r 1 = (شعاع سیلندر (یا پیستون

r 2 = شعاع شافت

در تمامی موارد فوق , به نسبت کیفیت جک درصدی افت توان کم می شود.

جک پنوماتیک یا نیوماتیک

جک پنوماتیک یا نیوماتیک
جک پنوماتیک یا نیوماتیک

جک پنوماتیک چیست؟

جک‌های پنوماتیک از هوای فشرده‌شده برای انتقال نیرو به‌منظور بلند کردن، فشار یا جابجایی ماشین‌آلات یا مواد سنگین استفاده می‌کنند. قدرت پنوماتیک با کمک هوای فشرده‌شده، انرژی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند.

انواع مختلفی از ابزارهای پنوماتیک در کاربردهای مختلف صنعت ساخت‌وساز از جک چکش‌ها یا سیستم‌های جک استفاده می‌شود. سیستم‌های پنوماتیک بسیار آسان و اقتصادی هستند زیرا در درجه اول از هوای معمولی استفاده می‌شود که به‌راحتی در دسترس است.

در فن‌آوری بدون سختی مانند رینگ لوله از جک‌ها به‌منظور بلند کردن لوله‌های سنگین، قرار دادن آن‌ها برای نصب و جک زدن آن‌ها به جلو در طی مراحل نصب استفاده می‌شود.

اجزا و نحوه کار جک پنوماتیک

جک‌های پنوماتیک به‌طورمعمول از یک سیلندر پنوماتیک، کمپرسور، جک و یک واحد کنترل تشکیل‌شده‌اند. برای بهتر شدن هوا، مقداری از بخارآب برداشته می‌شود و مقداری روغن مخصوص اضافه می‌شود. کمپرسور هوا را فشرده می‌کند و آن را به سیلندر پنوماتیک مجهز به پیستون که در آن تغییر نیرو از نیروی الکتریکی به حرکت مکانیکی صورت می‌گیرد منتقل می‌کند، نیروی الکتریکی از یک واحد کنترل با یک دریچه برقی کنترل تأمین می‌شود. بسته به نوع جک مورداستفاده، بار را می‌توان منتقل کرده و یا بالا برد.

جک‌های پنوماتیک و سایر سیستم‌ها به دلیل اینکه سریع هستند، با تجهیزات محرک دستی بهتر کار می‌کنند و مقرون‌به‌صرفه هستند، به گزینه‌ای مطلوب تبدیل می‌شوند.

نام های تجاری

شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده سیستم‌های پنوماتیک مختلفی در کشور وجود دارند که به برخی از آن‌ها در زیر اشاره می‌کنیم.

شرکت بادران

شرکت بادران اولین تولیدکننده تجهیزات پنوماتیک و ارائه‌دهنده سیستم‌های اتوماسیون صنعتی در ایران است. این شرکت فعالیت خود را از سال 1364 آغاز نموده و با داشتن 34 سال تجربه در تولید تجهیزات پنوماتیک و بهره‌مندی از نیروهای متخصص، ماشین‌آلات پیشرفته و دانش روز توانسته است به یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدی در صنعت پنوماتیک تبدیل شود. هم‌اکنون با توجه به گسترش تولیدات و تنوع محصولات و خدمات، فعالیت شرکت به دو بخش عمده تجهیزات پنوماتیک و تجهیزات کنترل سیالات تقسیم‌شده است.

یکتا هیدرولیک صنعت غرب

شرکت فنی مهندسی «یکتا هیدرولیک صنعت غرب» با پشتوانه بیش از بیست سال سابقه و تجربه درزمینۀ طراحی و ساخت انواع سیستم‌ها و جک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی خاص و دستگاه‌های صنعتی با هر نوع محدودیت و شرایط کاری را داشته و خود را ملزم به ساخت تیپ خاص نمی‌کند.

همچنین برخی از معروف‌ترین برندهای خارجی سیستم‌های پنوماتیک:

فستو (FESTO)

شرکت آلمانی فستو در حال حاضر یکی از شرکت‌های چندملیتی پیشرو درزمینه تولیدات تجهیزات سیستم‌های پنوماتیک و الکترومکانیکی و اجزاء کنترلی برای اتوماسیون صنعتی است که به‌صورت چندملیتی با 56 دفتر در بیش از 180 کشور تجهیزات خود را به فروش می‌رساند.

ام اس سی (MSC)

شرکت ژاپنی اس ام سی (SMC) یکی از شرکت‌های مطرح در سطح جهان در زمینه تجهیزات پنوماتیک است.

پارکر (PARKER)

شرکت پارکر با استخدام تقریباً 55 هزار نفر در 50 کشور جهان راه‌حل‌های مهندسی مختلف در رابطه با صنعت و همچنین صنعت هوافضا ارائه داده است.

دانلود فایل مقاله:

تگ ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن