فلزات ساختمان سازی

پرکاربردترین فلزات در ساختمان سازی

فلزات پر کاربرد صنعت ساختمان سازی

مصالح ساختمانی متنوعی در دنیا وجود دارند که هر کدام با توجه به اقلیم، سلیقه و نحوه معماری یک سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر آخرین باری که تصاویر و فیلم‌هایی از ویرانی پس از طوفان را در تلویزیون دیدید، به یاد آورید، احتمالا متوجه می‌شوید که کمترین آسیب را ساختمان‌هایی می‌بینند که از فلزات ساختمان سازی بیشتر در آنها استفاده شده است. به علاوه ویرانی‌ها بیشتر برای خانه‌های چوبی یا ساختمان‌هایی با مصالح ضعیف است. به همین علت است که استفاده از مصالح ساختمانی فلزی همیشه محبوب بوده است.

حال باید ببینیم که انواع مصالح ساختمانی فلزی مورد استفاده در ساختمان‌ها کدام هستند و از چه مصالحی بیشتر استفاده می‌شود. در ادامه این مسئله را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بیشتر با آنها و نحوه استفاده‌شان آشنا شوید.

ویژگی‌ فلزات

فلزات از عناصری هستند که خصوصیات و ویژگی‌های مختلفی دارند. فراوانی فلزات در طبیعت بسیار زیاد است و از نظر شیمیایی و فیزیکی با همدیگر متفاوت هستند. همین عامل سبب شده است تا ویژگی‌های فلزات متنوع شوند؛ با این حال، فلزات دارای مقاومت بالا، سختی و وزن بالایی هستند که به نسبت سایر عناصر می‌توان آن ها را مقاوم‌تر دانست. به همین علت استفاده‌های مختلفی در صنایع از آن ها می‌شود.

فلزات ساختمان سازی

انواع فلزات ساختمان سازی

با توجه به مقاومت بالایی که فلزات دارند، از آن‌ها به وفور در صنایع ساختمان سازی استفاده می‌شود. البته ممکن است قیمت فلزات به نسبت صنایعی مانند چوب بالاتر باشد؛ اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که طول عمر یک سازه فلزی به مراتب بیشتر است و همین عامل سبب می شود تا فلزات در اولویت باشند و به نسبت طول عمری که دارند،‌ هزینه کمتری را بر دوش فرد در طی زمان بگذارند. فلزات ساختمان سازی که بیشترین استفاده را دارند، شامل موارد زیر هستند.

فولاد یکی از مهم‌ترین فلزات ساختمان سازی

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین فلز در صنعت ساختمان سازی، فولاد است. فولاد به راحتی قابل بازیافت است و همین امر سبب شده است تا سازگار برای محیط زیست باشد. افراد در صنعت ساختمان سازی به وفور از این فلز استفاده می‌کنند؛ زیرا می‌توانند سازه‌های بسیار پایداری به کمک آن ایجاد کنند و قیمت آن نیز مناسب است.

فولاد در پروژه‌های ساختمانی مانند سازه‌های فلزی، ساختمان‌های آموزشی، آسمان خراش‌ها، بیمارستان‌ها، سازمان‌های تجاری، استادیوم‌ها، نهادهای امنیتی و … قابل استفاده است.

فلزات

کاربرد آلومینیوم در ساختمان سازی

 شاید به جرئت می‌توان گفت که در کمتر ساختمانی است که آلومینیوم در آن استفاده نشده باشد. خواص فیزیکی این ماده به‌ گونه‌ای است که برای پروژه‌های ساختمانی بسیار مناسب است. آلومینیوم، سبک، قوی و بادوام است. در برابر خوردگی و رطوبت مقاومت بالایی دارد. از آلومینیوم در سقف‌ها، دیوارها، قاب پنجره‌ها، روکش سقفی، سیستم‌های تهویه مطبوع و … استفاده می‌شود.

ویژگی‌های فلزات در برابر رطوبت متفاوت است. آلومینیوم یکی از فلزات ساختمان سازی است که در برابر رطوبت و حرارت مقاومت بالایی دارد و می‌توان آن را برای درب و پنجره‌هایی که در معرض رطوبت هستند، استفاده کرد.

 تیتانیوم یکی از فلزات ساختمان سازی

تیتانیوم هم یکی از فلزات است که در ساختمان سازی به کار می‌رود. تیتانیوم جزو فلزات سبک وزن و بسیار با دوام است. تیتانیوم به علت مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارد، در سیستم‌های گرمایش و سرمایش استفاده می‌شود. البته در لوله‌ها و سقف‌ها و سازه‌های امنیتی که ثبات و مقاومت بالایی را برای تقویت بیشتر نیاز دارند، تیتانیوم به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی: انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

  بهترین فلز برای ساختمان سازی

یکی از بهترین و پرکاربردترین فلزات ساختمان سازی آهن است که از آن به وفور استفاده می‌شود. آهن در همان ابتدایی که شروع به پایه ریزی ساختمان می‌کنید، از آنها استفاده می‌شود. اسکلت فلزی که برای ساختمان‌های مختلف طراحی می‌شود، از آهن استفاده شده و بسته به نوع ساختمان ممکن است نوع آهن هم متفاوت باشد.

ویژگی‌های فلزات پرکاربرد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقاومت بالای آنهاست. البته آهن در برابر رطوبت به شدت آسیب‌پذیر است و همین عامل هم سبب شده است تا برای استفاده از آن، از ضد زنگ یا رنگ استفاده شود. البته در داخل بدنه ساختمان به علت این که رطوبت و هوا به آن نمی‌رسد، مشکلاتی مانند زنگ زدگی و فرسودگی وجود ندارد. به همین علت، بیشترین استفاده از آهن به عنوان یکی از پرکاربردترین فلزات ساختمان سازی در اسکلت فلزی سازه است. البته کاربردهای دیگری مانند ساخت درب و پنجره و … را هم می‌توان برای آهن در ساختمان سازی در نظر گرفت.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با انواع محصولات فولادی

میزان کاربرد مس در ساختمان سازی

یکی از شناخته شده‌ترین فلزات ساختمان سازی که به وفور در صنایع ساختمان سازی به کار گرفته می‌شود، مس است. احتمالا همه می‌دانیم که مس یک رسانای قوی است که در سیم کشی برق، سیستم‌های گرمایشی، برای روکش نفت و گاز، سیستم‌های آب و … استفاده می‌شود. ترکیب منحصر به فرد و خواص فیزیکی مس مانند مقاومت در برابر خوردگی، دوام بالا، انعطاف‌پذیری رسانه‌ای و فراوانی مس، آن را برای پروژه‌های بسیار زیادی مناسب کرده است.

فلزات ساختمان سازی

سایر فلزات ساختمان سازی

البته در سازه‌های مدرن از سایر فلزات مانند برنز، نقره، پلاتین و … هم ممکن است با توجه به نیاز پروژه استفاده شود. البته نباید این نکته را فراموش کنید که این فلزات قیمت بالایی دارند و جزو فلزات کمیاب محسوب می‌شوند. به همین علت استفاده از آن ها کمتر رواج دارد و جزو فلزات ساختمان سازی محسوب نمی‌شوند. از این رو ممکن است در پروژه‌های خاص یا برای درب‌های ورودی یا بخش‌های تزئینی از آن ها استفاده شود.

ویژگی‌های فلزات پر کاربرد

اگر برای یک پروژه ساختمان سازی برنامه ریزی می‌کنید و می‌خواهید که فلزات ساختمان سازی را هوشمندانه در آن به کار ببرید، باید ویژگی‌های فلزات پرکاربرد را بدانید و از هر کدام در قسمت‌های مختلف سازه استفاده کنید.

فلزات ساختمان سازی باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که هم بیشترین کارایی را داشته باشند هم از نظر هزینه، مشکلی برای گران شدن بیش از حد ساختمان نداشته باشید. ساختمان فلزی در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی قوی‌تر، ارزان و نسبت به همه سازگارتر با محیط زیست هستند. به طور کلی می‌توان گفت که ویژگی‌های فلزات پرکاربرد این است که مقاومت سازه را بالا ببرند، هزینه‌ها را مدیریت کنند و عمر سازه را طولانی‌تر کنند. بدین صورت قابلیت استفاده در یک سازه استاندارد را دارند.

https://www.cdmg.com/building-faqs/most-used-metals-in-construction