راهنمای کالا

معرفی استانداردهای کفی کفش ایمنی، انواع و کاربردهای آن

بخش داخلی کفش‌ها دارای کفی هستند که در تماس مستقیم با پای مصرف‌کننده قرار دارد، معمولاً کفی کفش‌ها را قابل تعویض طراحی می‌کنند تا در صورت لزوم بتواند با کفی دیگر جایگزین شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا بهترین معرفی از کفی کفش، انواع و کاربردهای آن را ارائه کنیم.

کفی استاندارد کفش چیست؟

کفی استاندارد، پد مخصوصی در داخل کفش است که به‌صورت یک‌تکه مسطح بوده و معمولاً از جنس‌های مختلف مانند فوم، کشف چرم، فلز، پلاستیک یا دیگر موارد مصنوعی ساخته می‌شود.

استفاده از کفی در کفش، پا را در حالت متعادل و خنثی نگه‌داشته و از آسیب دیدن آن در اثر فشار جلوگیری می‌کنند. برخی از کفی‌های کفش، طبق نظر پزشک برای مصارف مختلف و مشکلات گوناگون پا طراحی می‌شوند تا مشکل را حل و یا از شدت مشکل جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: درباره کفش ایمنی و راهنمای انتخاب مناسب آن چه می دانید؟

کاربرد کفی در دفورمیتی

کاربرد کفی در دفورمیتی
کاربرد کفی در دفورمیتی

در اثر حوادث و یا بیماری‌های مختلفی، امکان بروز دفورمیتی (بدشکلی) در ناحیه پا وجود دارد، این نوع عارضه در پا، باعث بروز مشکلات و سختی در راه رفتن شده و استفاده از کفی مناسب می‌تواند به بهبود و درمان این مشکلات در هر فردی و حتی کودکان و نوجوانان کمک کند.

یک کفش مناسب، به‌ویژه کفش‌های ایمنی و کار، باید بتوانند مشکلات و مسائل فیزیکی پا، الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح کنند، کفی کفش‌ها نیز تنها برای اصلاح صافی کف پا کاربرد نداشته و با تغییر زوایایی که در آن‌ها به پا ضربه می‌‌خورد، به درمان مشکلاتی مانند سختی راه رفتن و دویدن و فشار در ایستادن کمک می‌کنند.

انسان‌ها با مقدار معینی از یک‌لایه نرم در کف پای خود متولد می‌شود، این لایه بالشتک مانند، به‌صورت طبیعی از شدن امواج ضربه‌ای که به کف پا وارد می‌شوند، کاسته و آن‌ها را ملایم‌تر می‌کند و به نحوه‌ای مناسب به‌کل پا منتقل می‌کند، اما با افزایش سن افراد این لایه طبیعی با گذر زمان کم اثر و بی‌اثر شده و تحلیل می‌رود.

دلایل استفاده از کفی طبی و کاربردهای اصلی کفی

به دلایل مختلفی، ممکن است فرد نیاز به استفاده از یکی از انواع کفی‌های طبی و استاندارد کفش را پیدا کند، در ادامه برخی از این دلایل را مرور خواهیم کرد.

 • وقتی زمان زیادی در کار خود باید بایستید، استفاده از یک کفی استاندارد می‌تواند از دردهای ایجادشده در پاها و کمر شما بکاهد.
 • جلوگیری از ایجاد تاول
 • جذب عرق پا
 • دردهای روزانه پا
 • تعدیل و درمان کف پای صاف و یا کف پای گود در کودکان
 • بهبود در وضعیت گردش خون در بیماران دیابتی، آرتروز و افرادی که پای حساس دارند.
 • درمان بیماری‌های مختلف پا، مانند خار پاشنه، دردهای ساق پا، درد پاشنه، شکستگی‌های ناشی از ضربه، نوروپاتی، سوپینیشن و پرونیشن بیش‌ازحد، متاتارسالژیا
 • جلوگیری از وارد شدن ضربه به پا به‌ویژه در ورزشکاران

جنس و شکل کفی

کفی های کفش ازنظر جنس به سه نوع طبقه‌بندی می‌شوند.

 • کفی های نرم
 • کفی های نیمه سخت
 • کفی های سخت

همچنین کفی‌ها ازلحاظ شکل و ساختار نیز شامل انواع متنوعی هستند.

 • کفی با حمایت‌کننده قوسی طولی
 • کفی با پد متاتارسال (برای صافی قوس عرضی و درد انتهایی استخوان کف پایی)
 • کفی با بالابر پاشنه (برای کسانی که قد کوتاهی دارند)

به‌طورکلی، کاربرد کفی های مواج برای رفع خستگی و جلوگیری از اعمال فشار به پاها بوده و کمتر برای درمان استفاده می‌شوند و برای بهبود مشکلات پا از کفی‌های خاص استفاده می‌شود، به‌عنوان‌مثال استفاده از کفی های طبی غیرمواج برای در رفع خستگی یا جذب شوک و غیره، کمکی به بهبود مساله نخواهد کرد، همان‌طور که استفاده از کفی های مواج به اصلاح تغییر شکل، مثل صافی کف پا، کمکی نمی‌کند.

انواع کفی کفش

انواع کفی کفش
انواع کفی کفش

کفی‌های کفش شامل انواع مختلفی مانند کفی های ضد بو، کفی های کنترل‌کننده رطوبت، کفی های حمایت‌کننده قوس کف پا، کفی با قابلیت جذب ضربه زیاد هستند. به‌طورکلی با توجه به نوع استفاده، کفی‌های کفش به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر هستند.

 • پیش‌ساخته
 • چندتکه
 • سفارشی

کفی پیش‌ساخته

کفی های پیش‌ساخته، معمولاً به‌صورت یک‌تکه و با توجه به آناتومی بدن فرد مصرف‌کننده برای برآورده کردن نیازهای اولیه، طراحی و ساخته می‌شود. استفاده از این نوع کفی، بسیار ساده بوده و کافی است از فروشگاه‌های ورزشی و یا داروخانه‌ها تهیه کرده، آن را متناسب به کف پای خود قیچی و در داخل کفش خود قرار دهید. ازجمله کفی‌های پیش‌ساخته شامل کفی های ضد بو، کفی های کنترل‌کننده تعریق، کفی های ساپورت کننده قوس کف پا و کفی های ضربه‌گیر می‌شوند.

کفی چندتکه

تقریباً تمام کفی های ورزشی از این دسته کفی‌ها هستند. کفی‌های چندتکه مانند کفی های پیش‌ساخته هستند اما همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، از بخش‌های اضافه‌تری برای اهداف مختلف ساخته‌شده است. برای مثال برخی از انواع کفی های چندتکه، برای افزایش سطح تکیه‌گاه، از چندلایه مختلف با ویژگی‌های مختلف ساخته می‌شوند تا برای افرادی که روزانه مدت طولانی پیاده‌روی می‌کنند و یا مدت‌زمان زیادی را بروی یک سطح سخت سرپا هستند مناسب باشند. همچنین ممکن است در این کفی‌ها یک قسمت پاشنه مانند به انتهای کفی اضافه کنند تا برای افرادی که یک پای آن‌ها از پای دیگر کوچک‌تر است، مناسب شود.

کفی سفارشی

کفی سفارشی همان‌طور که از نام آن پیداست، با توجه به آناتومی پای مصرف‌کننده قالب‌گیری شده و ساخته می‌شود. به‌طورکلی این نوع کفی شامل دو نوع عملکردی و تطبیقی می‌شوند. کفی های عملکردی معمولاً از مواد سخت برای اصلاح مدل قرارگیری پا در زمان راه رفتن، ساخته می‌شوند زیرا هدف از ساخت آن‌ها تصحیح و حفظ نحوه صحیح قرارگیری پا در زمان راه رفتن است. کفی‌های سفارشی سخت، معمولاً برای افرادی که در زمان راه رفتن پرونیشن و یا سوپانیشن زیادی دارند کاربرد مؤثری دارد.

کفی های تطبیقی برای محافظت از بخش‌های مشخصی از پا یا انتقال فشار از نقاط آسیب‌دیده به دیگر نقاط، طراحی می‌شوند، کاربرد آن برای افراد دیابتی مؤثر و مفید خواهد بود.

از دیگر انواع کفی‌های کفش با توجه به نوع کاربرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کفی ارتوپدی

به این نوع کفی، کفی محافظ قوس کف پا (Arch Support) نیز می‌گویند، این کفی به سبب داشتن ویژگی‌هایی مانند سختی و استحکام بالا به توازن توزیع وزن بدن بر روی پاها کمک کرده و ضربه‌های وارد به پا ناشی از دویدن و راه رفتن را مهار می‌کند.

کفی فومی قوس اسفنجی

این نوع پد نسبت به کفی ارتوپدی نرم‌تر بوده و با استفاده از پد فومی قوس پا را پوشش می‌دهد. این نوع کفی برای افرادی که مشکلات حاد ندارند مناسب است.

کفی فومی

این نوع کفی جنبه درمانی نداشته و بیشتر برای راحتی پا طراحی‌شده است. این نوع کفی برای افرادی مناسب است که مشکلی در پا نداشته و برای راحتی در راه رفتن در طول روز نیاز به کفی دارند.

کفی ورزشی

این نوع کفی نسبت به سایر کفی‌ها بسیار تکنیکی‌تر و تخصصی‌تر طراحی‌شده و متناسب با نیاز ورزشکاران ساخته می‌شود.

کفی ژله‌ای

این نوع کفی به دلیل داشتن قابلیت جذب ضربه برای افرادی که خار پاشنه دارند، مناسب است.

کفی های مواج

کفی های مواج دارای انواع عمومی و طبی است و در نوع عمومی، به فرآیندهایی برای راحتی پا و راه رفتن کمک می‌کند، فرآیندهایی مانند پمپاژ خون، تقسیم وزن بدن در سطح کف پا و جذب شوک‌ها، این نوع کفی برای افرادی مناسب است که خار پاشنه (زائده‌ای در قسمت جلوی استخوان پاشنه) دارند، هنگام راه رفتن احساس درد در پاشنه دارند و یا افت قوس طولی پا دارند. همچنین کفی مواج طبی در بخش علمی تکمیلی در ارتوپدی و توان‌بخشی کاربرد دارد و به‌واسطه جریان مواد سیال بر نقاط واکنش کف پا تأثیر گذاشته و بر ماهیچه رگ‌ها و تاندون‌ها تأثیر می‌گذارد.

نکته مهم در رابطه به مشکلات پا و راه رفتن، عدم استفاده از کفش‌های غیراستاندارد و نوک‌تیز است، زیرا در این کفش‌ها کوچک‌ترین ضربه واردشده به کفش، به‌طور کامل و مستقیم به کمر منتقل می‌شود، درحالی‌که در کفش های نوک‌گرد این ضربه‌ها مهار می‌شود. یک کفش مناسب، برای جذب ضربه و فشار، پاشنه و پنجه کفش باید گرد و خورده باشد. در این‌گونه کفش‌ها، استفاده از یک کفی مناسب، باعث راحتی بیشتر برای افراد می‌شود و فشاری باوجود راه رفتن و ایستادن طولانی به پا وارد نمی‌گردد.

مزایا و وظایف کفی

بسیاری از فواید و مزایایی استفاده از کفی استاندارد تا به اینجا، گفته شد، در ادامه به برخی دیگر از مزایای کفی طبی اشاره می‌کنیم.

 • مراقبت و محافظت از پاها و قرار دادن پا در راستای صحیح
 • پیشگیری یا اصلاح دفرمیتی‌های پا یا برطرف کردن درد و ناراحتی ناشی از دفرمیتی پاها
 • بهبود کلی عملکرد و کارایی پاها و مچ پاها
تگ ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن