روغن هیدرولیک را چه زمانی باید عوض کنیم؟

زمان تعویض روغن هیدرولیک

بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک

اگر بتوانید روزهای قبل از آمدن ماشین‌ها با فرمان هیدرولیک را به خاطر بیاورید، وقتی فرمان اتومبیل را محکم می‌چرخانید متوجه می‌شوید چه نعمتی برای شما فراهم شده است. این یک سیستم هیدرولیکی است که نیرو را چند برابر می‌کند و از چرخاندن سریع چرخ اجتناب می‌کند اما این سیستم به روغن هیدرولیک نیاز دارد.

در خودروها و ماشین‌های هیدرولیک به کمک روغن هیدرولیک نیرو از یک سر به سر دیگر منتقل می‌شود. این یک سیال غیرقابل تراکم است. وظیفه اصلی این روغن انتقال نیرو است.

روغن هیدرولیک می‌تواند مصنوعی یا معدنی باشد. روغن مصنوعی ساخته دست بشر است و روغن هیدرولیک از نفت خام به دست می‌آید. این روغن در سیستم‌های هیدرولیک استفاده می‌شود زیرا فشرده نمی‌شود.

نیروی خارجی از یک پیستون در داخل سیلندر اعمال می‌شود. فشار روی پیستون روغن را از طریق سیستم هیدرولیک هل می‌دهد. این نیرو تولید می‌کند که منجر به حرکت یا عمل وسیله نقلیه یا ماشین می‌شود. در لیفتراک‌ها، نیروی تولیدشده توسط سیستم هیدرولیک برای بلند کردن کالاهای سنگین استفاده می‌شود. روغن هیدرولیک در تراکتورها، وسایل نقلیه کشاورزی و ماشین‌آلات برای عملکرد سیستم‌های هیدرولیک و ترمزها استفاده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم در مورد تمام نکات کلیدی در مورد روغن هیدرولیک، از جمله نحوه بررسی آن، زمان تعویض روغن هیدرولیک و اثرات منفی روغن هیدرولیک اکسیده شده با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

روغن هیدرولیک را چه زمانی باید تعویض کرد؟

مهم است که روغن هیدرولیک خودرو خود را در فواصل زمانی معین تعویض کنید. اگرچه، هر کسی پاسخ متفاوتی به زمان دارد.

زمان تعویض روغن هیدرولیک می‌تواند هر سه سال یک‌بار یا اگر خودرو از مسافت حدود 60000 کیلومتر عبور کند باشد. بااین‌حال، توصیه‌های سازنده را نادیده نگیرید.

تعویض روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک با گذشت زمان کارایی خود را از دست می‌دهد. اگر رطوبت توسط روغن جذب شود، می‌تواند منجر به متلاشی شدن در سیستم هیدرولیک شود. معمولاً 4 تا 5 سال زمانی است که باید روغن هیدرولیک خودرو را تعویض کنید، اما نمی‌توانیم مدت‌زمان خاصی را برای عمر روغن هیدرولیک استفاده‌شده تعریف کنیم. عمدتا نوع وسیله نقلیه، آب‌وهوا، شرایط رانندگی، تعمیر و نگهداری و سایر عوامل بر زمان تأثیر می‌گذارد.

سازندگان همچنین زمانی برای تعویض توصیه می‌کنند که باید در نظر گرفته شود. بسیاری از آن‌ها نگهداری منظم را پیشنهاد می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر یک برچسب مادام‌العمر به روغن اضافه می‌کنند که می‌تواند برای مدت بسیار طولانی ادامه یابد. بااین‌حال، بررسی روغن هیدرولیک با فرآیند تعمیر و نگهداری منظم ضرری ندارد.

وسایل نقلیه می‌توانند علائمی را نشان دهند که باید فورا روغن هیدرولیک را تعویض کنید. این‌ها علائم می‌تواند سطح روغن پایین‌تر از علامت استاندارد باشد، روغن شفاف به نظر نمی‌رسد، روغن قرمز مایل به قهوه‌ای می‌شود، بوی سوختگی در روغن وجود دارد و غیره. اما همیشه توصیه می‌شود منتظر این علائم نباشید. با بررسی منظم روغن، مراقب روغن مورداستفاده در سیستم‌های هیدرولیک نیز باشید.

زمان تعویض روغن هیدرولیک

برای جمع‌بندی، زمان تعویض روغن هیدرولیک را می‌توان بر اساس شرایط آن و نه بر اساس زمان، تغییر داد. هر وسیله نقلیه یا ماشینی که از سیستم‌های هیدرولیک استفاده می‌کند، مکانیسم متفاوتی دارد. دفترچه‌های راهنمای تولیدکنندگان نیز جدول زمانی مختلفی را در رابطه با روغن هیدرولیک پیشنهاد می‌کند و معمولاً به‌خوبی کار می‌کند. 2-4 سال زمان مناسبی برای استفاده از روغن هیدرولیک است. بااین‌حال، مهم است که هنگام انجام کارهای تعمیر و نگهداری منظم خودرو، این موضوع را بررسی کنید. به جلوگیری از حوادث ناخواسته کمک می‌کند.

اثرات منفی روغن هیدرولیک اکسیده شده

اکسیداسیون واکنش شیمیایی با اکسیژن است که به‌طور دائم ساختار مولکولی و در نتیجه خواص روغن را تغییر می‌دهد. بسته به میزان اکسیداسیون، مولکول‌های روغن با مواد شیمیایی دیگری مانند الکل‌ها، آلدئیدها، کتون ها و اسیدها جایگزین می‌شوند که منجر به افزایش ویسکوزیته روغن و همچنین تشکیل رسوب و لجن می‌شود.

سرعت اکسیداسیون را می‌توان با عواملی مانند دمای بالا و وجود اسیدها، آب و فلزات سایش مانند مس تسریع کرد، یا با استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها و روغن‌های پایه ذاتا پایدار، سرعت اکسیداسیون را کاهش داد. با نمونه‌برداری منظم از روغن، می‌توان وجود هرگونه آلودگی را شناسایی کرد و اقدامات اصلاحی مانند فیلتراسیون انجام داد.

واکنش‌های اکسیداسیون مقدار روغن عملکردی سیستم را کاهش می‌دهد و آن را با مواد شیمیایی مانند اسیدها جایگزین می‌کند که باعث خوردگی و از بین رفتن در کنترل فوم می‌شود و باعث افزایش ویسکوزیته و همچنین رسوب و تشکیل لجن می‌شود. این‌ها به‌نوبه خود جریان روغن را با مسدود کردن فیلترها، صافی‌ها و سوپاپ‌ها محدود می‌کنند. تجمع لاک می‌تواند به‌عنوان یک لایه عایق عمل کند، دمای عملیاتی را افزایش داده و سرعت اکسیداسیون را تسریع کند، درحالی‌که رسوبات باعث سایش در سیستم می‌شود. نتیجه نهایی اکسیداسیون، خرابی سیستم است که اغلب به دلیل خرابی پمپ ایجاد می‌شود.

خرید روغن هیدرولیک

چگونه روغن هیدرولیک فرمان را چک کنیم؟

سه چیز وجود دارد که باید به‌طور منظم در رابطه با روغن هیدرولیک خود بررسی کنید، این موارد عبارت‌اند از سطح مایع در مخزن، شفافیت یا رنگ و سپس بررسی کنید که هیچ نشتی از این ناحیه وجود نداشته باشد.

بررسی سطح روغن هیدرولیک

بیشتر مخزن‌های این مایع دارای علامت‌های نشان‌دهنده سطح در سمتی هستند که می‌توانید میزان پر بودن مخزن را مشاهده کنید، یا با یک میله در زیر درب مخزن.

بررسی رنگ یا شفافیت روغن هیدرولیک

مانند هر مایع مهمی در خودروی خود، می‌خواهید از آلودگی جلوگیری کنید. مایع کثیف منجر به عملکرد ضعیف می‌شود و می‌تواند از عملکرد کلی فرمان برق جلوگیری کند. یک اتفاق رایج، اکسید شدن مایع است که می‌تواند سیاه شدن آن را ببیند و کارایی خود را از دست بدهد. صرف‌نظر از دلیل آلودگی، هنگامی‌که متوجه این موضوع شدید، زمان تعویض روغن هیدرولیک فرا رسیده است.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با انواع شاخص های روغن موتور و کاربرد آن در خودرو

روغن هیدرولیک به‌طورمعمول چه رنگی است؟ این بستگی به مایع فرمان توصیه‌شده برای مدل و مدل خاص خودروی شما دارد، اما معمولا رنگ یک روغن خوب باید شفاف بوده و رنگی کهربایی یا مایل به صورتی داشته باشد.

بررسی نشتی روغن فرمان

آخرین چیزی که می‌خواهید این است که مایع فرمان برقی خود را پر کنید و هنگام پارک یا رانندگی نشت کنید. شما معمولاً متوجه خواهید شد که آیا این اتفاق می‌افتد زیرا هنگامی‌که ماشین خود را حرکت می‌دهید، علائم مایع را درجایی که پارک کرده‌اید می‌بینید. یک‌ راه آسان برای اینکه بفهمید کدام مایع نشتی دارد این است که یک‌تکه ورقه سفید زیر ماشین خود بگذارید تا ببینید مایع نشتی چه رنگی است. اگر رنگی کهربایی یا مایل به صورتی بود، این نشانه آن است که روغن هیدرولیک شماست و باید در اسرع وقت به فکر حل این مشکل باشید.

مقاله پیشنهادی: چرا خرید روغن موتور مناسب، به اندازه خرید ماشین اهمیت دارد؟