نکات طلایی خرید موتور برق

خرید موتور برق

نکات مهم در زمان خرید ژنراتور برق

خرید موتور برق به عنوان جایگزین کوچک‌تر ژنراتورها گزینه خوبی است تا برق مورد نیاز ما را تأمین کند. این تجهیزات برای فضاهایی کاربرد دارند که به هر دلیل به شبکه سراسری برق دسترسی ندارند که از جمله آنها می‌توان به ویلاها، استخر، باغ، آب نماها و غیره اشاره کرد. اما در برخی مواقع نیز هدف از خرید موتور برق تأمین برق اضطراری برای دستگاه‌های اضطراری خانگی، مطب پزشکان و سایر موارد است. در ادامه با انواع موتور برق و ویژگی‌های هر یک به همراه راهنمای خرید موتور برق آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

بررسی انواع موتور برق به همراه ویژگی‌ها

همانطور که اطلاع دارید، موتور برق‌ها مصارف گوناگونی در بخش‌های مختلف صنایع و خانگی دارند. به همین دلیل خرید موتور برق یکی از ملزومات محسوب می‌شود. برای خرید آنلاین موتور برق و انتخاب صحیح آن برحسب نیاز، باید با انواع و ویژگی های موتور برق آشنا باشید که در این قسمت آنها را به طور کامل معرفی کرده و توضیح می دهیم.

انواع موتور برق از لحاظ نوع کاربرد

موتور برق خانگی

خرید موتور برق خانگی برای مواقعی که دچار قطعی برق هستید و مقیاس کاری کوچکی دارید مناسب است. در برخی مواقع از این موتور برق‌ها برای پمپ آب، کفکش آبیاری در سیستم‌های کشاورزی و روشن نگه داشتن سیستم روشنایی استفاده می‌کنند.

قیمت موتور برق

موتور برق صنعتی

کاربرد این موتور برق‌ها، تأمین برق برای صنایع بسیار حساس مثل کارخانجات، بیمارستان‌ها، بانک، مراکز امنیتی و مشابه آن است. ویژگی شاخص این موتور برق‌ها این است که توان موتور برق بسیار بالاتر از نوع خانگی است.

موتور برق پرتابل

این موتور برق‌ها قابل حمل هستند. خرید موتور برق پرتابل، برای تأمین برق در مکان‌های با متراژ محدود و مسافرت‌ها کاربرد دارند. ویژگی مهم آن تولید آلاینده بسیار کم است.

انواع موتور برق از لحاظ نوع سوخت

موقع خرید موتور برق به نوع سوخت آن توجه کنید چون بر همین اساس به چندین نوع تقسیم می‌شوند:

مدل بنزینی

پرکاربردترین مدل ژنراتور یا موتور برق‌ها، مدل‌های بنزینی است که از آن برای تولید برق استفاده می‌کنند. این نوع تجهیزات باید حتما در فضای باز باشند تا گازهای سمی تولید شده موجب خفگی نشوند.

مدل دیزلی

اگر به دنبال خرید موتور برق کم مصرف و سازگار با محیط زیست هستید، مدل‌های دیزلی مناسب‌تر هستند. ویژگی‌های موتور برق دیزلی شامل قیمت و توان پایین، خطر نداشتن برای اطرافیان و طول عمر بالاست.

موتور برق صنعتی

انواع موتور برق‌ها از نظر خاموش و روشن شدن

هندلی (دستی)

این نوع موتور برق‌ها به کمک یک اپراتور روشن می‌شوند. بنابراین تا زمانی که یک اپراتور هندل نزند و موتور، دورگیری کافی پیدا نکند روشن نخواهد شد. این ویژگی‌ها باعث شده تا خرید موتور برق دستی کاهش شدیدی پیدا کند.

استارتی

این نوع از موتور برق‌ها به کمک دکمه یا سوئیچ مخصوصی که روی دستگاه وجود دارد روشن می‌شوند. بنابراین ویژگی استارت الکتریکی و وجود باتری باعث شده تا برای روشن شدن نیاز به هندل زدن نباشد.

اتوماتیک یا خودکار

بهترین مدل برای خرید موتور برق، نمونه‌های سیستم اتوماتیک هستند. ویژگی بارز این تجهیزات این است که برای روشن شدن نیازی به اپراتور ندارند بنابراین هر زمان که با قطعی برق مواجه شوید، ژنراتور به صورت خودکار روشن خواهد شد.

خرید آنلاین تجهیزات اتوماسیون صنعتی

انواع موتور برق از لحاظ نوع توان و قدرت دستگاه

یکی از مهم‌ترین معیارهای دسته بندی انواع موتور برق، برحسب توان و قدرت دستگاه است که برحسب کیلووات بیان می‌شود و باید موقع خرید به آن توجه کرد. هر یک از این مدل‌ها توان مشخصی دارند ولی ممکن است براساس نظر کارشناسان یک شرکت، تعاریف دیگری وجود داشته باشد. در ادامه به 4 مدل گروه رایج موتور برق با توان مختلف اشاره می‌کنیم:

موتور برق ضعیف

توان این موتور برق‌ها نهایتا به 2 کیلووات می‌رسد. از این دستگاه‌ها برای روشن نگه داشتن لپ تاپ، یخچال و دستگاه‌های محدود استفاده می‌کنند.

موتور برق متوسط

ویژگی بارز این تجهیزات، توان و قدرت آنهاست که بین 2 تا 3.5 کیلووات قرار دارد. کاربرد این دستگاه‌ها برای روشن نگه داشتن کولر گازی، ماشین لباسشویی و نظیر آنهاست.

موتور برق قوی

توان این دستگاه‌ها تا 7.5 کیلووات است. از قدرت این دستگاه‌ها برای پمپ آب و مخازن در کشاورزی و سایر سیستم‌های صنعتی و خانگی استفاده می‌کنند.

موتور برق فوق قوی

خرید موتور برق فوق قوی برای کلیه دستگاه‌های الکتریکی مناسب است. توان این دستگاه‌ها تا 20 کیلووات است و طبیعتا قیمت بسیار بالایی هم دارند. ویژگی توان بالای این دستگاه‌ها باعث شده تا به تنها گزینه مطمئن برای استفاده در صنایع مختلف تبدیل شود.

نکات و راهنمای خرید موتور برق

تا اینجا با انواع موتور برق و ویژگی‌های هر کدام آشنایی پیدا کردید. در ادامه به ارائه نکات و راهنمای خرید می‌پردازیم.

نوع مصرف

یکی از مهم‌ترین نکات خرید موتور برق توجه به نوع مصرف است. چنانچه هدف شما این است که از این دستگاه فقط برای مصارف خانگی و معمولی استفاده کنید، مدل‌های رده پایین و متوسط بهترین گزینه هستند در غیر این صورت برای مصارف صنعتی مدل‌ها بسیار قوی تا 20 کیلووات باید خریداری کنید.

سوخت مصرفی

همانطور که گفتیم مدل‌های دیزلی و بنزینی رایج‌ترین نمونه‌های موتور برق هستند. مدل‌های بنزینی کاربرد بیشتری دارند اما مصرف سوخت آنها بسیار بالاست. در مقابل نمونه‌های دیزلی مصرف سوخت کمتری دارند اما تأمین سوخت راحت نیست. از طرفی مدل‌های بنزینی، میزان خرابی و تعمیرات بسیار کمتری دارند. بسته به سرباز یا روباز بودن محل نصب و همچنین حوزه مصرف، باید با دقت انتخاب کنید.

میزان صدای تولیدی

در هنگام خرید ژنراتور به میزان صدای تولید شده توسط دستگاه دقت کنید. موتور برق‌های کوچک‌تر، آلودگی صوتی کمتری دارند و در مقابل مدل‌های بنزینی بسیار پر سر و صدا هستند. اگر نیاز به موتور برق بزرگ و کم صدا دارید، مدل‌های اینورتر خریداری کنید. اما اگر موتور برق شما دیزلی است، مدل‌هایی خریداری کنید که کانوپی یا محفظه دارند. کانوپی یا محفظه به شکل عایق صوت عمل کرده و صدای دستگاه را جذب می‌کند.

مدل‌های جریان یکسان

نکته بسیار مهم در خرید موتور برق توجه به سیستم یکسان سازی نوسانات برق است. در مواقعی که دستگاه‌های شما حساسیت بالایی نسبت به نوسانات برق دارند، موتور برق باید دارای سیستم AVR باشد. سیستم AVR نوسانات برق را یکسان سازی می‌کند که به نوبه خود طول عمر مفید دستگاه کاهش پیدا نمی‌کند.

تجهیزات مخصوص جابجایی

موتور برق‌های بزرگ، وزن و سایز بزرگی دارند که جابجایی آنها را دشوار می‌کند. برخی مدل‌ها تجهیزات مخصوص جابجایی مثل چرخ و دستگیره دارند. بنابراین هنگام خرید به این تجهیزات جانبی دقت کنید. چنانچه همراه دستگاه این تجهیزات جانبی وجود ندارند، حتما جداگانه خریداری کنید.

ایمنی

حفظ ایمنی دستگاه موتور برق در حین فعالیت بسیار مهم است. چنانچه دستگاه به هر دلیلی آسیب بینند در مواقع قطعی برق، دسترسی شما به نیروی برق به طور کامل با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین موقع خرید ژنراتور برق دقت کنید که امکانات ایمنی مثل سوییچ انتقال، خنک کننده خودکار و تنظیم ولتاژ بر روی دستگاه وجود داشته باشند.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با انواع تجهیزات برق صنعتی و کاربرد آن‌ها

خرید آنلاین موتور برق

برای خرید ژنراتور توصیه می‌کنیم بهترین برند را انتخاب کنید تا از عملکرد بی عیب و نقص آن تا سالیان طولانی مطمئن باشید. با توجه به کاربرد و اهمیت بالایی که این تجهیزات در صنایع مختلف و خانه‌ها ایفا می‌کنند، خرید از برندهای معتبر گزینه بهتری است.

در انتاکالا جمعی از برترین تامین کنندگان موتور برق در بازار ایران حضور دارند که می‌توانید از بین آنها بهترین مدل را برای خرید مقایسه نموده و خریداری کنید. با این روش شما می‌توانید به جای ساعت‌ها جستجو در وب، بهترین برندهای تأمین کننده را مشاهده کرده و براساس نکات و راهنمایی‌های داده شده، بهترین مورد را برای خرید موتور برق انتخاب کنید.

مقاله اول: خرید بهترین الکتروموتور صنعتی