تجهیزات ایمنی ساختمان

آشنایی با کلیه تجهیزات ایمنی ساختمانی

کاربردی ترین تجهیزات ایمنی ساختمانی

تجهیزات ایمنی ساختمانی بخش مهمی از فعالیت‌های ساختمانی هستند. هر پروژه ساختمانی به مجموعه‌ای از وسایل و تجهیزات ایمنی ساختمانی احتیاج دارد تا بتواند فعالیت‌ها را به درستی تحویل دهد. به‌علاوه، ایمنی کارگران و کارمندان پروژه ساختمانی هم اهمیت زیادی دارد و قوانین زیادی در این مورد تدوین شده است.

از طرفی زمانی که کارگر ساختمانی از ایمنی خودش مطمئن باشد، با خیال راحت کارش را انجام می‌دهد و نگرانی‌ای ندارد. در این مقاله می‌خواهیم درمورد تجهیزات ایمنی ساختمانی صحبت کنیم. اگر شما هم تازه وارد این صنعت شده‌اید و می‌خواهید تجهیزات ایمنی ساختمانی را آنلاین بخرید در این مقاله از انتاکالا همراه ما باشید.

تجهیزات ایمنی ساختمانی چیست؟

تجهیزات ایمنی ساختمانی با هدف حذف یا کاهش خطرات استفاده می‌شوند. در یک کارگاه یا سایت ساختمانی احتمال وقوع انفجار، احتراق، سقوط ابزار، برق‌گرفتگی و سقوط آسانسور وجود دارد. در هر کارگاه ساختمانی، کارفرما باید خطرات را پیش‌بینی کرده و از تجهیزات مناسبی استفاده کند. کلاه، عینک‌های مخصوص، تجهیزات مربوط به کار در ارتفاع، دستکش‌های مخصوص، کفش‌های کار، لباس‌های آتش‌نشانی از تجهیزات ایمنی ساختمانی هستند.

کاربرد تجهیزات ایمنی ساختمان

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی برای همه افراد حاضر در کارگاه ساختمانی ضروری است و از کارگران و کارمندان در مقابل باران، سقوط اجسام، شوک التریکی و اشعه مستقیم خورشید محافظت می‌کند. جنس مواد به‌کاررفته در کلاه‌های ایمنی فایبرگلاس یا آلومینیوم است. داخل کلاه هم بندهایی وجود دارد که آن را روی سر محکم می‌کند.

عینک ایمنی

در کارگاه‌های ساختمانی، کارهایی مثل سنگ‌بری، میخ‌کشی و جوش‌کاری انجام می‌شود. همچنین کارگرها با آجر و بتن کار می‌کنند و ممکن است این مواد به صورت و چشمشان آسیب وارد کند. در چنین مواقعی عینک‌های مخصوص از صورت و چشم کارگران محافظت می‌کند.

دستکش ایمنی

یکی دیگر از ابزارهای مهم ایمنی دستکش ایمنی است. کارگرهای ساختمانی در کارهایی مثل لوله‌کشی، نجاری، برشکاری، جوش‌کاری و کارهای تاسیسات از دستشان استفاده می‌کنند. بنابراین احتمال آسیب‌دیدن دست بسیار بالا است. با استفاده از دستکش‌های لاستیکی، دستکش‌های عایق و دستکش جوشکاری از بریدن دست، زخم‌شدن و سوراخ‌شدن آن جلوگیری می‌کنید. اگر مدیر یک پروژه ساختمانی هستید، با توجه به نوع فعالیت‌های کارگاه می‌توانید وسایل ایمنی را از سایت انتاکالا سفارش دهید.

خرید آنلاین لباس ایمنی

کفش ایمنی

کفش ایمنی هم در کارگاه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. طبیعی است که کارگران نمی‌توانند حین کار با وسایل و تجهیزات ساختمانی از کفش‌های معمولی استفاده کنند. این کفش‌ها برای کار ساخته‌ نشدند. چکمه‌های ایمنی هم هستند. این چکمه‌ها از مواد مقاومی ساخته شده‌اند و در مقابل ضربه و اشیای تیز مقاوم هستند. اگر محیط کارگاهی مرطوب باشد، می‌توانید از چکمه‌های ریگر و ولینگتون استفاده کنید.

لباس ایمنی

لباس‌های مناسبی برای کار در محیط ساختمانی وجود دارد. این لباس‌ها با توجه به شرایط محیط کاری دوخته شده‌اند و رنگ‌های روشنی دارند.

ماسک‌های حفاظتی

از دیگر ابزارهای ایمنی ساختمان می‌توان به ماسک‌های حفاظتی اشاره کرد. این ماسک‌ها در کارگاه‌های جوشکاری استفاده می‌شوند و از ورود گردوخاک و گازها به ریه افراد جلوگیری می‌کنند. علاوه بر جوش‌کاری، بنای سنگ‌کار هم به ماسک ایمنی احتیاج دارد. ممکن است در حین برش سنگ با فرز گردوخاک وارد دستگاه تنفسی شود و مشکلات بزرگ‌تری برای کارگران ایجاد کند.

تجهیزات ایمنی شنوایی

بعضی از کارها در کارگاه‌های ساختمانی سروصدای زیادی تولید می‌کنند. بنابراین گوش کارگرها هم به تجهیزات ایمنی احتیاج دارد. در صورتی که از وسایل مناسبی برای محافظت از گوش‌ها استفاده نکنید، ممکن است حساس شوند و سطح شنوایی هم کاهش پیدا کند.

ابزارهای ایمنی کار در ارتفاع

علاوه‌بر این‌ها کارگرانی که ارتفاع کار می‌کنند، به تجهیزات ایمنی احتیاج دارند. کمربند ایمنی و تجهیزات کار با طناب از جمله تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع هستند. این وسایل از سقوط فرد جلوگیری کرده و تعادل او را حفظ می‌کنند. این ابزارها استاندارد مشخصی دارند و باید با دقت و آگاهی زیادی خریداری شوند. طناب ایمنی، کارابین‌، وسایل و تجهیزات صعود و فرود از طناب از جمله تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع هستند.

تجهیزات ایمنی حفاظت فردی

اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی

در هر پروژه ساختمانی ماشین‌‌آلات زیادی فعالیت می‌کنند. این ماشین‌آلات ممکن است به کارگران آسیب وارد کنند. خطرهای ناشی از ماشین‌آلات ساختمانی به 6 دسته تقسیم می‌شوند: خطرات حرارتی، خطرات ناشی از ارتعاش، خطرات الکتریکی، خطرات ناشی از صدا و خطرات ناشی از مواد و اجسام. با خرید ابزارهای لازم باید از بروز خطرات جلوگیری کنید. در واقع باید ایمنی محیط و وسایل ساختمانی انقدر بالا باشد تا خطری کارگران را تهدید نکند.

علاوه بر خطرهای مربوط به ماشین‌آلات در هر پروژه‌ای ممکن است خطرهای شیمیایی، بیولوژیکی، مکانیکی و فیزیکی هم رخ دهد. بعضی از مواد یا ماشین‌ها باعث بریدگی و خوردگی بدن می‌شوند و حتی ممکن است به افراد نزدیک ساختمان هم آسیب وارد کنند. به‌علاوه در هر ساختمان مجموعه‌ای از وسایل وجود دارند که اگر در ارتفاع استفاده شوند، خطر افتادن آنها هم وجود دارد.


ضرورت استفاده از تجهیزات حفاظت فردی


تجهیزات حفاظت فردی مجموعه‌ای از ابزارها هستند که از بخش‌های مختلف بدن محافظت می‌کنند. کلاه و لباس آتش‌نشانی و کلاه‌های ایمنی در ساختمان از جمله تجهیزات حفاظت فردی هستند. این ابزار در انواع تجهیزات حفاظت از چشم، دست، سیستم تنفسی، تجهیزات حفاظت شنوایی، تجهیزات حفاظت از پا و کفش کار و تجهیزات حفاظت از سر به‌فروش می‌رسند.

یکی از مهم‌ترین تجهیزات آتش‌نشانی و حفاظت فردی، کلاه ایمنی است. اگر در پروژه ساختمانی ابزاری سقوط کند، کلاه مانع از برخورد ابزار به سر می‌شود. این کلاه‌ها از مواد مقاوم ساخته‌شده‌اند و در مقابل احتراق هم مقاوم هستند. توجه کنید که وزن کلاه نباید بیشتر از 411 گرم باشد.

خرید آنلاین تجهیزات ایمنی

به‌طور کلی خرید تجهیزات ایمنی ساختمانی و تجهیزات آتش نشانی و حفاظت فردی فرایند سخت و پرزحمتی است. اگر بخواهید خودتان حضوری به فروشگاه‌ها مراجعه کنید. باید به مغازه‌های مختلف سر بزنید و قیمت‌ها و کیفیت‌های گوناگون را بررسی کنید. سایت انتاکالا مجموعه‌ای از باکیفیت‌ترین تجهیزات را دارد و می‌توانید ابزارهای ایمنی موردنیازتان را آنلاین خریداری کنید.

تجهیزات ایمنی در سایت انتاکالا به تجهیزات حفاظت فردی، ترافیکی، ابزارهای ایمنی آتش‌‌نشانی و هشداردهنده‌ها تقسیم می‌شوند. با مراجعه به بخش ایمنی و پوشاک می‌توانید خریدتان را ثبت کنید. هنگام خرید آنلاین ابزارهای ایمنی ساختمانی به استاندارد آنها توجه کنید. بیشتر این ابزار را در مدت‌زمان خاصی می‌توانید استفاده کنید و بعد از آن تاریخ انقصا ابزار تمام می‌شود. همچنین اگر آسیبی به ابزار وارد شود، باید آن را کنار بگذارید و از ابزار دیگری استفاده کنید.

منابع مقاله :

https://ehs.princeton.edu/workplace-construction/construction-safety/personal-protective-equipment-ppe

https://www.buildersmart.in/blogs/Safety-equipment-used-in-construction/