بررسی عواقب انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ

عواقب انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ

عوارض جانبی انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ

همیشه سعی کنید بهترین روانکار بلبرینگ را انتخاب کنید زیرا استفاده از یک روانکار نامرغوب می‌تواند به  قطعات دیگر آسیب جدی بزند. پس قبل از هر کاری بهتر است برای کاهش عواقب انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ وخرید بهترین روانکار به یک فروشگاه‌ کالای صنعتی معتبر مراجعه کنید تا مناسب‌ترین روانکار را در اختیارتان بگذارد. روغن کاری نادرست می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند گرما و سایش بیش از حد شود که هر دو می‌توانند منجر به خرابی یاتاقان شوند. این مشکلات نه تنها می‌تواند شما را مجبور به تعمیر هر قسمت آسیب دیده کند، بلکه می‌تواند منجر به هزینه‌های اضافی مربوط به خرابی و تعمیر شود. پس برای جلوگیری از عوارض انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ با این موارد را مدنظر قرار داد: 

  • اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید از بهترین نوع روان کننده برای یاتاقان‌های خاص خود استفاده می کنید.
  • برای روانکاری بلبرینگ نباید بیش از حد از روانکارها استفاده کرد. بلبرینگ باید به مقدار مناسبی به روانکار آغشته شود. از این رو می‌توانید به دستورالعمل‌های درج شده بر روی بسته روانکار مراجعه کنید.

روش انتخاب بهترین روانکار برای بلبرینگ ها

بلبرینگ( یاتاقان) یکی از قطعات صنعتی است که حرکت نسبی را فقط به حرکت مورد نظر محدود می‌کند و اصطکاک بین قطعات متحرک را کاهش می‌دهد. برای مثال طراحی بلبرینگ ممکن است حرکت خطی آزاد قسمت متحرک یا چرخش آزاد حول یک محور ثابت را فراهم کند. یا ممکن است با کنترل بردارهای نیروهای عادی که بر قطعات متحرک وارد می‌شوند، از حرکت جلوگیری کند.

اکثر بلبرینگ‌ها با به حداقل رساندن اصطکاک، حرکت مورد نظر را تسهیل می‌کنند. یاتاقان‌ها به طور کلی براساس نوع عملکرد، حرکات مجاز یا جهت بارهای (نیروهای) اعمال شده به قطعات طبقه بندی می‌شوند. برای اینکه بلبرینگ عملکرد درستی داشته باشد، نیاز است هر چند وقت یکبار آنها را روانکاری کرد.

قیمت روانکار بلبرینگ

انتخاب روانکار برای بلبرینگ و رولبرینگ صنعتی

بسیاری از مشاغل صنعتی از عناصر فلزی استفاده می‌کنند که سطوح آنها دائماً در حال لمس و چرخش است. یکی از مکانیسم‌های زیادی که در صنعت برای این کار استفاده می‌شود، بلبرینگ‌ها هستند. با این حال، برای جلوگیری از خرابی آنها، باید با روغن‌های مخصوص روانکاری شود.

در واقع، بیش از 60٪ از خرابی‌های زودرس بلبرینگ به دلیل روغن کاری نادرست یا ناکافی است که منجر به آلودگی یا تجمع گرمای بیش از حد در تماس می‌شود. بنابراین، روغن کاری بین توپ یا غلتک یاتاقان، قفس و حلقه‌ها اهمیت پیدا می‌کند. زیرا به طور همزمان عمر بلبرینگ را افزایش می‌دهد و گرمای اضافی تولید شده در هنگام اصطکاک را به حداقل می‌رساند.

انتخاب بهترین روانکار بلبرینگ مستلزم درک کامل شرایط عملیاتی و محیطی است که این قطعه در معرض آن قرار می‌گیرد. ویسکوزیته و نوع روانکار، دو پارامتر مهم برای کاهش عواقب انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ هستند که استفاده از آنها به طراحی بلبرینگ و شرایط عملیاتی بستگی دارد. قبل از هر چیز باید گفت که هدف اصلی روانکار، جدا کردن سطوح فلزی لمس کننده، روانکاری آنها و ایجاد حفاظت در برابر خوردگی و خنک کردن بلبرینگ است. علاوه بر این، انتخاب ویسکوزیته روغن پایه نیز به بار، دما و سرعت مورد نیاز دستگاه بستگی دارد.

ویسکوزیته صحیح تضمین می‌کند که برای بار، سرعت و دمای معین، یک لایه روغن کامل بین سطوح متحرک ایجاد می‌شود. هنگامی که یک روانکار با ویسکوزیته درست به کار گرفته شود، مقدار اصطکاک در بلبرینگ به حداقل می‌رسد. با این حال، زمانی که ویسکوزیته کافی نباشد، می‌تواند منجر به روانکاری مخلوط یا مرزی شده و در نتیجه منجر به سایش و تولید گرما شود.

فرمول ویسکوزیته صحیح برای روانکاری

ویسکوزیته مقاومت سیال در برابر جریان است. یعنی در زمان جریان سیالات مولکول‌های تشکیل دهنده آن به دلیل برهمکنش مولکولی بین آنها اصطکاک را تجربه می‌کنند. این بدان معناست که سیالات مختلف با ویسکوزیته‌های مختلف در صورت اعمال نیروی یکسان با سرعت‌های متفاوتی جریان دارند.

روش دیگر برای بررسی و کاهش آن این است که نیروی مورد نیاز برای القای حرکت سیال برای سیالات چسبناک بیشتر خواهد بود. به عبارت دیگر، تنش برشی ایجاد شده در سیالات تابعی از ویسکوزیته است. سیالاتی که تنش برشی در آنها متناسب با سرعت برشی است، سیالات نیوتنی و ثابت تناسب را ویسکوزیته می نامند.

روانکارهای صنعتی

ویسکوزیته در روغن‌های روانکار را می‌توان به دو صورت تعیین کرد:

– ویسکوزیته سینماتیک: در این روش، مقاومت روغن برای ریختن و افتادن به کمک نیروی جاذبه است. مثلا اگر در دو بشر به صورت مجزا روغن توربین و روغن دنده غلیظ بریزیم و آنها را کج کنیم، روغن توربین به دلیل سرعت جریان نسبی، با سرعت بالاتری سر ریز خواهد شد.

– ویسکوزیته داینامیک: این نوع ویسکوزیته بیانگر مقدار انرژی است که به کمک آن می توان یک جسم همچون بلبرینگ را به کمک روانکار را جابجا کرد. به غیر از دو مورد مذکور، می‌توان از فرمول‌های ارائه شده میزان ویسکوزیته روغن‌های روانکار را مشخص کرد:

انتخاب ویسکوزیته صحیح برای روانکاری

انتخاب روغن ویسکوزیته مناسب برای روانکاری بلبرینگ، نیاز به درک اولیه ویسکوزیته روغن و درجه بندی آن دارد. ویسکوزیته به معنای اندازه‌گیری وزن روغن است و در واقع میزان ضخامت روغن را توصیف می‌کند. روغن در دماهای پایین تمایل به غلیظ شدن یا افزایش ویسکوزیته دارد و در دماهای بالاتر رقیق می‌شود یا ویسکوزیته آن کاهش می‌یابد. از این رو، در پالایشگاه‌ها افزودنی‌های خاصی را در روغن قرار می‌دهند تا هنگام گرم شدن، غلیظ شود. روغن غلیظ شده به قسمت‌های داخلی چسبیده و روانکاری روغن را افزایش می‌دهد.

اگر روانکار را برای روغن کاری خودروی شخصی می‌خواهید، باید به دو نکته زیر توجه کنید:

– سبک رانندگی: سبک رانندگی خود را در نظر بگیرید. اگر بیشتر با سرعت کم رانندگی می‌کنید، می‌توانید از روغن با درجه ویسکوزیته بالاتر استفاده کنید. در صورتی که عادت به رانندگی در سرعت‌های بالا دارید، بهتر است از روغن با ویسکوزیته کمتر استفاده شود.

– شرایط آب و هوایی: قبل از خرید روانکار، باید به شرایط آب و هوایی توجه کرد. برای هوای بسیار سرد، درجه ویسکوزیته 5W-30 حداکثر محافظت را ارائه می‌دهد. هنگام رانندگی در دمای 0 تا 60 درجه فارنهایت، درجه بندی 10W-30 مناسب است. برای رانندگی در هوای بسیار گرم نیز، روغن 20W-50 بهترین انتخاب می‌باشد.

خرید آنلاین روانکار صنعتی

مقاله پیشنهادی: انواع ویژگی و کاربرد روانکار صنعتی چیست؟

ویژگی‌های انواع روغن های پایه

روغن‌های روانکار دارای انواع متنوعی هستند که می‌توان آنها را از تامین کنندگان مختلفی تهیه کرد. برخی از روانکارها دارای کاربردهای محدود هستند و برخی نیز به صورت عمومی قابل استفاده‌اند. به عنوان مثال گریس عمومی، جز رایج‌ترین روان کننده برای یاتاقان‌ها است که برای بلبرینگ‌های استاندارد با گریس پلیرکس EX عرضه می‌شوند.

با این حال، از این نوع گریس‌ به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، می‌توان برای روغن کاری موتور نیز استفاده کرد. آنچه برای انتخاب بهترین روانکار و پیشگیری ازعواقب انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ باید مدنظر قرار داد، ویژگی‌های روانکار است. یک روانکار خوب باید این خصیصه‌ها را داشته باشد:

  • بالا بودن نقطه جوش و پایین بودن نقطه انجماد؛
  • بالا بودن شاخص ویسکوزیته؛
  • پایدار بودن دما؛
  • پایدار بودن هیدرولیک( به معنای بالا بودن مقاومت روانکار در برابر آلوده شدن به واسطه آب است)؛
  •   مقاوم در برابر خوردگی؛
  •   مقاوم در برابر اکسیداسیون.
عواقب انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ
سخن پایانی در پیشگیری از عواقب انتخاب نادرست روانکار بلبرینگ

از آنجایی که نمونه‌های متنوعی از روانکارها در بازار موجود است، انتخاب بهترین روانکار بلبرینگ ممکن است برای شما دشوار باشد. اگر مطمئن نیستید که کدام روانکار بهترین است، می‌توانید از سایت‌ها یا پیج‌های اینستاگرامی فروش آنلاین تجهیزات صنعتی آنها را خریداری کنید. زیرا قبل از خرید می‌توانید لیستی از ویژگی‌های روانکار مطالعه کنید یا از طریق ادمین سوالات خود را بپرسید.

مقاله پیشنهادی: راهنمای کامل انواع روانکارها ، کاربرد آنها و مزایا و معایب هریک