لیست کامل بلبرینگ های صنعتی

لیست بلبرینگ صنعتی

کاربرد لیست بلبرینگ های صنعتی

لیست بلبرینگ صنعتی افراد را در انتخاب قطعه مناسب برای دستگاه صنعتی خود راهنمایی می‌کند. ما در این مقاله قصد داریم لیست بلبرینگ صنعتی را در اختیار شما قرار دهیم. اما پیش از هر چیز بهتر است در ابتدا تعریف مختصری از بلبرینگ ارائه دهیم.

بلبرینگ چیست؟

وجود اصطکاک علاوه بر اینکه در برخی موارد دارای فایده است اما در اکثر موارد موجب ایجاد برخی مشکلاتی همچون ساییدگی، خراشیدگی، خوردگی و ‌… خواهد شد. برای رفع چنین مشکلاتی باید قطعه‌ای ساخته شود که از به وجود آمدن این مشکلات در اثر اصطکاک جلوگیری کند،  نام  قطعه‌ای که به این منظور تولید می‌شود، بلبرینگ است. بلبرینگ‌ها در واقع نوعی از یاتاقان ها هستند که فشارهای بار شعاعی و محوری را تحمل می‌کنند.

کلمه بلبرینگ که اصطلاح انگلیسی آن  Bearingاست از دو قسمت ball به معنای گوی و bearing   به معنی تحمل کردن شکل گرفته است. علت و دلیل ساخت این یاتاقان و بلبرینگ‌ها در تفاوت بین لغزش و غلطش است. اندازه این محصولات صنعتی استاندارد بوده و از هر کدام جهت موارد خاصی استفاده می‌شود.‌ بلبرینگ‌ها از نظر ساختمان داخلی به انواع بلبرینگ‌های لغزشی، غلتشی و مگنتی تقسیم می‌شوند.

لیست بلبرینگ صنعتی دارای چه اطلاعاتی است؟

لیست بلبرینگ صنعتی اطلاعاتی همچون قیمت‌ بلبرینگ های صنعتی، انواع آن‌ها و مشخصات کلی بلبرینگ صنعتی را ارائه می‌دهد و افراد می‌توانند با مطالعه این لیست و کسب اطلاعات کافی، با اطمینان کامل به خرید بلبرینگ از فروشگاه کالای صنعتی بپردازند. از جمله نکاتی که حین تهیه بلبرینگ‌ها باید به آن‌ها توجه کنید، این است که هر بلبرینگ صنعتی جهت انجام کار خاصی ساخته شده است و انتخاب شما باید با توجه به این موضوع باشد. بلبرینگ‌ها در زمینه نگهداری محور تا جایی که از لق زدن آن داخل بدنه جلوگیری شود و همچنین جلوگیری از حرکت جانبی محور و برخورد کردن آن با قسمت‌های متحرک و ثابت استفاده می شود.

لیست کامل بلبرینگ های صنعتی

معرفی پر کاربردترین بلبرینگ‌ها در صنعت

پیش از اینکه به معرفی پرکاربردترین بلبرینگ‌ها در صنعت بپردازیم، بهتر است ابتدا انواع بلبرینگ‌های صنعتی را بشناسیم.

لیست بلبرینگ صنعتی

بلبرینگ کف گرد

این مدل بلبرینگ برای جلوگیری از اصطکاک و کاهش سطح تماس استفاده می‌شود. این بلبرینگ‌ها به صورت یک و یا دو طرف ساخته شده و در سرعت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. بلبرینگ‌های کف گرد قابلیت تحمل بار محوری را دارند و نباید تحت فشار بار شعاعی قرار بگیرند. علاوه بر این اجزای بلبرینگ کف گرد به راحتی مونتاژ و دمونتاژ می‌شوند. از جمله اصلی ترین ویژگی‌های بلبرینگ کف گرد دقت عملکرد و ظرفیت تحمل بار بالا است.

بلبرینگ سوزنی

این مدل بلبرینگ برای تحمل کردن بار شعاعی کاربرد داشته و موجب صرفه جویی در فضا می‌شود. از طرفی به دلیل نحوه خاص آب بندی نیاز به روانکاری ندارد

بلبرینگ شیار عمیق

این نوع بلبرینگ دارای طراحی ساده، قابل تفکیک و قدرت کار در سرعت‌های زیاد است.

 بلبرینگ تماس زاویه‌ای

این نوع دارای حلقه داخلی و خارجی بوده و توانایی تحمل وزن و بار شعاعی و محوری دارد و هر چقدر زاویه تماس بیشتر باشد فشار محوری قابل تحمل بیشتر می‌شود. از جمله  بلبرینگ‌های تماس زاویه ای می توان به بلبرینگ های یک ردیفه اشاره کرد که خیلی بهتر از بلبرینگ‌های شیار دار می‌توانند بارهای محوری بالا را تحمل کنند. علاوه بر این، این بلبرینگ‌ها می‌توانند در محدوده دمایی منفی ۳۰ تا مثبت ۱۱۰ درجه سانتیگراد فعالیت کنند.

بلبرینگ تمام سرامیک

بلبرینگ‌های سرامیکی با توجه به جنسی که دارند و این ویژگی که نیاز به روانکاری ندارند در صنایع مختلفی کاربرد دارند. بلبرینگ‌های تمام سرامیکی در محدوده دمایی بین  ۸۵- تا  ۹۰۰+ درجه سانتیگراد قابلیت کار داشته و در برابر اسید، آب نمک، خون و خوردگی مقاوم هستند. این بلبرینگ‌ها نسبت به بلبرینگ‌های استیل وزن کمتری داشته و دارای سطح هموار تری هستند، بنابراین  بلبرینگ‌های سرامیکی به دلیل قابلیت تحمل بار زیاد و کار در سرعت و دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت خرید بلبرینگ

 بلبرینگ چشمی

این نوع از بلبرینگ موجود درلیست کامل بلبرینگ های صنعتی این مقاله دارای یک محفظه و یک ساچمه بلبرینگ به شکل گرد است و ساختار آن در تمامی مدل‌های بلبرینگ‌های چشمی یکسان بوده و فقط نوع شکل محفظه و متریال‌هایی که از آن ساخته می‌شود با توجه به کاربردی که دارند تغییر می‌کند. علاوه بر آن این بلبرینگ‌ها توانایی تحمل بار  در راستای متفاوت را دارد و به عبارت دیگر می‌تواند  هم فشار محوری و هم فشار شعاعی را تحمل کند، به همین دلیل از آن بیشتر در مکانیزم‌هایی که باید نیرو را هم در جهت شعاعی و هم محوری اعمال کند کاربرد دارد.

 بلبرینگ مینیاتوری

بلبرینگ مینیاتوری یا همان بلبرینگ سایز کوچک از ۱.۵ میلی متر تا ۹ میلی‌متر بوده و از آن در صنایع مختلف استفاده می‌شود. بلبرینگ‌های مینیاتوری از جمله بلبرینگ‌های شیار عمیق هستند و به دلیل ابعاد خیلی کوچکی که دارند بیشتر در صنایع حساس از آن‌ها استفاده می‌شود. از طرفی بلبرینگ‌های مینیاتوری دارای سرعت  بالایی بوده و به همین دلیل در صنایعی که به سرعت خیلی بالا نیاز است از این بلبرینگ استفاده می شود.  این بلبرینگ ها در صنایعی که نیاز به سطح قابل پیش پیش‌بینی گشتاور و راندمان را دارند نیز کاربرد بسیاری دارند. تحمل بار بلبرینگ‌های مینیاتوری با دقت بالایی اندازه گیری شده است و می‌توان گفت که این بلبرینگ‌ها علاوه بر سرعت بالا از تحمل بار بالایی نیز برخوردار هستند اما نکته حائز توجه این است که هنگام مونتاژ کردن  نباید به آن‌ها فشار وارد شود چرا که دچار آسیب می‌شوند.

قیمت خرید بلبرینگ

بلبرینگ مقطع باریک

ابعاد مقطع این نوع بلبرینگ صنعتی نسبت به قطرشان بسیار کوچک است و از این نظر باعث صرفه جویی در فضا، و صلبیت می‌شوند. علاوه بر آن این بلبرینگ ها از سرعت و دقت بالایی برخوردار هستند و در صنایعی که تحمل وزن و بار اهمیت بسیاری دارد کاربرد دارند.

 بلبرینگ شعاعی دما بالا

این نوع بلبرینگ‌ها توانایی تحمل بار شعاعی خالص را که به صورت شعاعی بر محور آن‌ها وارد می‌شود را دارند. این بلبرینگ‌ها به دلیل اینکه پس از قرارگیری در معرض حرارت بالا خیلی سریع خنک می‌شوند یشتر در صنایعی که دارای درجه حرارت بالایی هستند، مانند صنایع ذوب آهن کاربرد دارند. از دیگر مزیت‌های بلبرینگ شعاعی دما بالا می‌توان به عدم نیاز به روانکاری مجدد اشاره کرد.

بلبرینگ ‌خود تنظیم

این نوع بلبرینگ در یک طرف دو شیار دارد و در یک طرف سطح کروی و بیشتر در مواردی که احتمال عدم تطابق محور با پوسته وجود دارد و یا محور دارای خیز است استفاده می‌شود هنگامی که ظرفیت تحمل بار بلبرینگ خود تنظیم معمولی کافی نباشد، از بلبرینگ‌های خود تنظیمی که پسوند E دارند استفاده می‌شود. چون طراحی داخلی آن‌ها طوری است که تحمل وزن و بار بالاتری را دارند.  

در بین انواع مختلف بلبرینگ‌های صنعتی می‌توان گفت در صنعت امروزی بلبرینگ‌های شیار عمیق بیشترین کاربرد را دارند. چرا که بلبرینگ‌های شیار عمیق را می‌توان به طور خاص بلبرینگ‌های همه کاره دانست، چرا که آن‌ها هم برای سرعت‌های بسیار زیاد مناسب بوده و همچنین بارهای محوری و شعاعی را به هر دو جهت جای می‌دهند و از طرف دیگر به نگهداری چندانی نیاز ندارد. این نوع بلبرینگ در بین لیست بلبرینگ صنعتی همانطور که از نامشان پیداست دارای یک شیار بوده و اندازه این شیار با سایز ساچمه‌ها متناسب است.

 قرارگیری این ساچمه‌ها در  شیار باعث می‌شود که بلبرینگ‌ها علاوه بر تحمل بارهای شعاعی، بتوانند فشارهای محوری را نیز تحمل کنند. اکثرا جنس بلبرینگ‌های صنعتی شیار عمیق از فولاد بوده و در بعضی مواقع آن‌ها را از لاستیک می‌سازند. بلبرینگ‌های شیار عمیق، خود نیز دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • بلبرینگ واحد تحمل سنسور
 •  بلبرینگ‌هایی با دمای بالا
 • بلبرینگ با روغن جامد
 •  بلبرینگ هیبریدی
 •  بلبرینگ با روکشNoWear
 •  بلبرینگINSOCOAT

میزان فشار قابل تحمل بلبرینگ‌ها

میزان بار و فشاری که به بلبرینگ‌ها وارد می شود نقش بسیار مهمی در طول عمر و انتخاب بلبرینگ‌های صنعتی را ارائه می‌کند. از آنجایی که این بارها به صورت متناوب و دوره ای به این محصولات صنعتی وارد شده  و موجب خستگی آنها می‌شوند، نقش مهمی در طول عمر آنها دارند. فشاری و باری که به این  محصول وارد می‌شود با توجه به نوع و کیفیت بلبرینگ و روش‌های استفاده آن به سه نوع محوری (axial) شعاعی (radial) محوری و شعاعی (axial,radial) تقسیم می‌شود.

بارهای محوری: برخی از پارامترهایی که روی شفت وجود دارند، علاوه بر اینکه بار شعاعی تولید می‌کنند، بار محوری نیز تولید می‌کنند. از جمله  این پارامترها چرخ‌دنده‌های هلیکال را می‌توان نام برد. این چرخ دنده‌ها سر و صدای کمتری نسبت به چرخ دنده‌های ساده ایجاد می‌کنند.

بارهای شعاعی: در حالت کلی هنگامی که المان‌هایی که روی شفت وجود دارند در اثر توانی که از موتور وارد می‌شود، شروع به دوران می‌کنند بار‌هایی را در جهت شعاعی به بلبرینگ وارد می‌کنند، این فشارها اکثراً از حرکت چرخ دنده‌ها، تسمه، چرخ زنجیرها و پولی‌های موجود روی شفت ناشی می‌شوند.

در بین لیست بلبرینگ صنعتی، بلبرینگ‌هایی که قابلیت تحمل بار و فشار شعاعی بیشتری را داشته باشند در موتور‌های الکتریکی مورد استفاده گرفته و آن بلبرینگ‌هایی که قابلیت تحمل بار و فشار محوری بیشتری داشته باشند در صندلی‌های گردان، هارد دیسک‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیست بلبرینگ

آشنایی با برخی مزایای بلبرینگ‌های رو به جلو

این بلبرینگ‌ها اکثراً دارای سپرهای فلزی و یا مهر و موم‌های لاستیکی از یک یا هر دو طرف بوده و با گریس از قبل روغن کاری می‌شوند. از جمله مزیت‌های این نوع بلبرینگ صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این مدل بلبرینگ برای سرعت‌های بالا بسیار عالی هستند.
 •  از ظرفیت بار و فشار شعاعی بسیار خوبی برخوردار هستند.
 • ظرفیت بار محوری قابل قبولی را در هر دو جهت ارائه می‌دهند.
 •  قابلیت کارکردن با سر و صدای پایین را دارند.
 • به نگهداری چندان زیادی احتیاج ندارند.

مقاله دپیشنهادی: مهمترین دلایل خرابی بلبرینگ ها