بررسی تخصصی انواع باتری های صنعتی

انواع باتری صنعتی

معرفی انواع باتری های صنعتی

باتری ها برای تامین انرژی الکتریکی دستگاه‌های مختلف استفاده می‌شوند. مدل‌های مختلفی از باتری وجود دارد که یکی از آن‌ها انواع باتری صنعتی است. این باتری ها می‌توانند مقدار زیادی انرژی الکتریکی را برای مدتی طولانی در خود نگه دارند و ولتاژ ورودی و خروجی آن‌ها هم معمولا بالاتر از باتری های معمولی است. در این مقاله تیم تحریریه انتاکالا قصد دارد به معرفی باتری‌های صنعتی و بررسی انواع و کاربردهای آن‌ها بپردازد.

انواع باتری های صنعتی

باتری های صنعتی، انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای مشخصات ویژه خود هستند. این دسته‌بندی بیشتر بر اساس جنس مواد اولیه آن‌ها صورت می‌گیرد. از طرفی هر کدام از انواع باتری صنعتی دارای کارایی متفاوتی هستند و در بخش‌های خاصی به کار گرفته می‌شوند.

قیمت باتری صنعتی

انواع باتری صنعتی نیکل – کادمیوم

این نوع باتری ها از دو بخش نیکل و کادمیوم تشکیل شده اند و برای استفاده در صنایعی که نیاز به باتری با عملکرد بالا دارند، استفاده می‌شود. این باتری‌ها کارایی بالایی دارند و خدماتی که ارائه می‌دهند قابل‌اطمینان است. کیفیت و کارایی بالای این باتری ها باعث می‌شود تا در صنایع زیادی از آن‌ها استفاده شود. البته یکی از ایراداتی که باتری های نیکل – کادمیوم دارند، قیمت بالای آنهاست. به علاوه نگهداری از آن‌ها هم نیازمند دقت بیشتری است. این باتری ها با قدرت در محدوده ۱۰ تا ۲۰۰۰ آمپر ساعت ساخته می‌شوند و اکثرا قدرت‌های بالای آن برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باتری های سرب اسیدی

این باتری های از سایر انواع باتری صنعتی بزرگ‌تر هستند و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. از طرفی برای شارژ کردن کامل آن‌ها نیز باید زمان بیشتری طی شود. مزیتی که این نوع باتری ها دارند، ماندگاری بالای آنهاست. به علاوه دارای قیمت خرید پایین‌تری هستند و همین عامل هم سبب شده است تا افراد بیشتری از آن‌ها استفاده کنند. انواع باتری صنعتی در نوع سرب – اسیدی دارای قدرت بین ۷ تا ۳۵۰۰ آمپر ساعت هستند. از این باتری ها در تولید خودرو استفاده می‌شود.

باتری های لیتیوم یونی

یکی دیگر از انواع باتری صنعتی، نوع لیتیوم – یونی آن است. از خصوصیات مهمی که این باتری ها دارند، داشتن چگالی انرژی بسیار بالای آنهاست. وزن سبکی که این باتری ها دارند مزید بر علت شده است تا در صنایع بسیار زیادی از آن‌ها استفاده شود. این باتری ها به سرعت شارژ می‌شوند و گزینه‌ای راحت برای اکثر صنایع محسوب می‌شوند. البته هزینه خرید آن‌ها نیز به نسبت باتری‌هایی مانند سرب – اسیدی بالاست و تقریبا دو برابر آنهاست. البته طول عمر بالای آن‌ها باعث می‌شود تا این هزینه جبران شود.

کاربرد باتری های صنعتی

همان‌طور که دیدید، انواع باتری صنعتی در بازار وجود دارند که از مواد اولیه مختلفی ساخته شده‌اند. کاربرد هر کدام از این باتری ها هم با همدیگر متفاوت هستند. از باتری های صنعتی نوع نیکل – کادمیوم در حمل و نقل ریلی استفاده می‌شود. البته از سایر انواع باتری‌ها می‌توان در حمل و نقل ریلی استفاده کرد.

باتری های لیتیوم یونی در سیستم‌های ذخیره انرژی تجدیدپذیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته کاربردهای دیگری مانند استفاده در تلفن همراه و حتی استفاده در ماهواره‌ها را هم می‌توان جزو کاربردهای این باتری‌ها دانست و کاربردی وسیع دارند.

به طور کلی از انواع باتری صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع الکتریکی، کارخانه‌ها، سیستم‌های ذخیره انرژی، خودروها، برق اضطراری، ماهواره‌ها و … استفاده می‌شوند.

خرید آنلاین باتری های صنعتی

ویژگی‌های باتری های صنعتی

باتری ها در اندازه‌های بزرگ و کوچک و قدرت‌های متفاوت تولید می‌شوند. با توجه به این که چه نوع باتری مورد نیاز است، انتخاب و خرید این محصول صورت می‌گیرد. باتری‌های صنعتی باید بتوانند قدرت بالایی داشته باشند و مقدار بیشتری انرژی الکتریسیته را در زمانی طولانی‌تر در خود نگه دارند. از طرفی باتری‌هایی که در صنایع صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید هزینه خرید مناسبی داشته باشند و مواد اولیه آن‌ها به گونه‌ای انتخاب شود که تمام این ویژگی‌ها را در خود داشته باشد و هزینه خرید آن نیز بالا نرود.

انواع باتری صنعتی خودرو

یکی از کاربردهای بسیار زیادی که از باتری‌های صنعتی می‌شود، در تولید خودرو است. این باتری برق مورد نیاز را در خود ذخیره می‌کند تا در مواقع لزوم مانند زمانی که خودرو خاموش است برای سایر سیستم‌های خودرو به کار بگیرد یا اجازه استارت را به راننده بدهد. انواع باتری صنعتی که در خودرو به کار می‌رود شامل موارد زیر هستند:

باتری اتمی

این باتری دارای سرب و کلسیم است که به صورت هیبریدی یا دو آلیاژی هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این باتری، امکان اضافه کردن آب در صورت نیاز، طول عمر بیشتر حتی برای هوای گرم است.

تجهیزات لوازم برقی

باتری اسیدی

نوع دیگری از انواع باتری صنعتی خودرو، نوع اسیدی آن است که از صفحه سرب و کلسیم در آن استفاده شده است. این باتری به مراقبت خاصی نیاز ندارد و مقاومت زیادی در برابر خالی شدن شارژ دارند. از طرفی در زمانی کم هم می‌توانند شارژ شوند. عمر این باتری‌ها هم بالاست و می‌توان برای مدتی طولانی از آن‌ها استفاده کرد.

بهترین برند باتری های صنعتی

برندهای مختلفی از انواع باتری صنعتی در بازار وجود دارند که هر کدام کیفیت متفاوتی دارند. بهترین برندهای موجود در بازار که می‌توان از کیفیت محصولات اصل آن‌ها اطمینان داشت، برندهایی مانند اورانوس، برجیس، بارکاس، گلوبال، سوزوکی و … باتری هایی هستند که تاکنون توانسته‌اند نظر صنایع خودروسازی و کارخانه جات را به خود جلب کنند. برندهایی مانند پوما، فالکون و دلکور از دیگر برندهایی هستند که در صنایع خودرو جایگاه خوبی دارند.

معرفی تأمین‌کننده باتری های صنعتی در ایران

تأمین‌کنندگان مختلفی هم در بازار انواع باتری صنعتی فعالیت می‌کنند. برخی از این تامین کنندگان شرکت‌های تولیدی ایرانی مانند صبا، سپاهان و برنا باتری هستند که برندهای مختلفی را به بازار عرضه می‌کنند. از طرفی واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمده نیز جزو تامین کنندگان انواع باتری صنعتی هستند. این گروه‌ها معمولا در سبد کالایی خود بهترین برندهای روز دنیا و همین‌طور باتری‌های داخلی را قرار می‌دهند تا هر کسی با توجه به نیاز خود نوع مناسب را پیدا کرده و از آن استفاده کنند. البته باید دقت داشته باشید از تامین کنندگان داخلی و مراکز معتبر در زمینه خرید آنلاین کالاهای صنعتی و انواع باتری صنعتی کمک بگیرید تا بهترین محصولات را در اختیار داشته باشید. امکان این که باتری‌های با برند خوب را به صورت تقلبی در بازار ببینید وجود دارد و باید در این زمینه دقت کافی داشته باشید.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با شارژر باتری صنعتی