از اصطلاحات دوربین مدار بسته چه می‌دانید؟

اصطلاحات دوربین مدار بسته

اصطلاحات دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته از جمله تجهیزات اتوماسیون صنعتی به شمار می‌آید که دارای اصطلاحات متعددی است. این واژه‌نامه شامل فهرستی از اصطلاحات مهم و تعاریف کلی مربوط به سیستم‌های نظارتی، دوربین‌های امنیتی و تجهیزات دوربین مدار بسته است. آشنایی با اصطلاحات دوربین مدار بسته برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند اطلاعات درستی از کالایی که قصد خرید آن را دارند، داشته باشند.

معرفی تمام اصطلاحات دوربین های مدار بسته

استانداردهای کنترل ActiveX دوربین مدار بسته

استانداردی است که مؤلفه‌های نرم‌افزار را قادر می‌سازد بدون در نظر گرفتن زبان (های) مورداستفاده در ایجاد آن‌ها، در یک محیط شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. مرورگرهای وب ممکن است با کنترل‌های ActiveX، اسناد ActiveX و اسکریپت‌های ActiveX در تماس باشند. کنترل‌های ActiveX غالبا در صورت نیاز، بارگیری و نصب می‌شوند.

قابلیت AGC در دوربین های مدار بسته

کنترل خودکار دستیابی به‌طور خودکار سیگنال فیلم را در شرایط کم‌نور افزایش می‌دهد. امروزه AGC در اکثر دوربین‌های مداربسته موجود است.

AHD

استانداردی جهت دوربین‌های آنالوگ است که از کابل کواکسیال برای ارسال فیلم‌های اچ‌دی از دوربین مداربسته به DVR استفاده می‌کند.

لنز Auto Iris

این لنزها شاتر را به‌طور اتومات تنظیم می‌کنند تا نور کافی برای دستگاه جهت تصویربرداری ایجاد شود.

Alarm Inputs/Outputs

این را می‌توان با سیم فیزیکی همچون سنسور در، سنسور تشخیص شکستگی، سنسور دود و دیگر موارد همراه کرد تا در صورت بروز فعالیت مشکوک با خروجی مانند زنگ و غیره فعال شود.

Analog

یکی از اصطلاحات دوربین مداربسته فرمت ویدیویی آنالوگ است. این فرمت در دوربین‌های آنالوگ است، سیگنالی که به‌وسیله کابل از دوربین به مانیتور یا ضبط کننده ارسال می‌شود.

خرید دوربین مداربسته

زاویه دید دوربین مدار بسته Angle of View

یکی دیگر از اصطلاحات دوربین مدار بسته، زاویه دید یا همان Angle of View است، به معنای یک صحنه معین که به‌وسیله دوربین فیلم‌برداری شود.

پلاک خوانی دوربین مداربسته ANPR

مخفف عبارت Automatic number-plate recognition است، فناوری جهت پلاک خوانی به‌وسیله دوربین‌های مداربسته.

Aperture

به معنای دیافراگم است که F لنز را نشان می‌دهد و میزان نور مجاز برای وارد شدن به سنسور را تعیین می‌کند. هر چه F کمتر باشد نور بیشتری را سنسور جذب خواهد کرد.

AI (Artificial Intelligence)

هوش مصنوعی برای نظارت تصویری از برنامه‌های نرم‌افزاری رایانه‌ای استفاده می‌کند که تصاویر دوربین‌های مدار بسته را به‌منظور شناخت انسان، وسایل نقلیه یا اشیاء تجزیه‌وتحلیل می‌کند. عملکردهای معمول هوش مصنوعی شامل «تشخیص چهره»، «شناسایی وسیله رهاشده» و «عبور از خط» است.

Aspect Ratio

نسبت عمودی به‌اندازه نسبت افقی تصویر. این معمولا برای فیلم‌های آنالوگ 4:3 (خوانده شود 4 به 3) است. یک مانیتور با صفحه عریض (Wide Screen) به‌طورمعمول دارای نسبت فرمت ویدئویی 16:9 (خوانده شود 16 به 9) است.

Auto White Balance

قابلیتی که در دوربین‌های مداربسته رنگی وجود دارد و به‌صورت خودکار نور سفید را در تصاویر متعادل می‌کند.

AVI

مخفف اختصاری Audio Video Interleaved. این یک قالب ویدئویی معمولی است که در دنیای PC مورداستفاده قرار می‌گیرد که توسط انواع مختلفی از برنامه‌های پخش‌کننده استاندارد قابل‌خواندن است. برخی از تولیدکنندگان DVR می‌توانند فیلم را به فایل‌های AVI برای بررسی آسان در یک کامپیوتر استاندارد صادر کنند.

قیمت دوربین مداربسته

AWB

از ویژگی‌های Auto Balance Balance در دوربین‌های رنگی که به‌وسیله آن دوربین به‌طور مداوم نور را کنترل می‌کند و رنگ تصویر را برای حفظ نواحی سفید و براساس رنگ سفید تنظیم می‌کند.

Backup

در DVR تهیه نسخه پشتیبان به معنی پشتیبان‌گیری و ذخیره بخش انتخاب‌شده‌ای از فیلم به‌منظور بررسی آن در رایانه یا یک دستگاه خارجی اشاره دارد. به این حالت Export نیز گفته می‌شود.

Balun (Active / Passive)

این دستگاهی است که به کاربر اجازه می‌دهد تا در مسیر کابل کواکسیال (RG59) با اضافه کردن یک جفت کابل به هم تابیده‌شده (کابل شبکه)، فرآیند کابل‌کشی را ادامه دهد. این دستگاه با امپدانس‌های سیگنال‌های مختلف مطابقت دارد. Balun در دستگاه انتقال‌دهنده (دوربین) و دستگاه دریافت‌کننده (DVR ، مانیتور و غیره) مورداستفاده قرار می‌گیرد. مسافت Passive تا حداکثر 990 فوت (300Mtrs) و در حالت Active تا حداکثر 9900 (3 کیلومتر) می‌تواند باشد. همچنین به‌عنوان Video Balun نیز شناخته می‌شود.

Bandwidth

پهنای باند دستگاه همان فرکانس سیگنال است که قطعات تجهیزات صوتی و تصویری را رمزگذاری و رمزگشایی می‌کند.

Bit Rate

بیت ریت یکی از اصطلاحات دوربین مدار بسته است. مقدار بیت ریت بر مبنای بیت بر واحد ثانیه است. کنترل بیت برای کنترل کردن پهنای لازم برای ارسال داده استفاده می‌شود.

BLC

این کلمه مخفف عبارت Back Light Compensation است و جهت حذف نورهایی که در پشت تصویر سوژه قرار دارد استفاده می‌شود و برای محیط‌های تاریک مناسب هستند.

BNC

این نوع در دوربین مدار بسته استفاده می‌شود و اتصال‌دهنده استاندارد است. این یک اتصال آسان (snap-on connection) را برای یک کابل کواکسیال فراهم می‌کند. اینکه این سه حرف (BNC) بر چه مبنایی نام‌گذاری شده است مشخص نیست. برخی می‌گویند این به معنای اتصال نیروی دریایی انگلیس (British Naval Connector) است. برخی دیگر آن را به نام مخترع آن Bayonet Neil Councilman نسبت می‌دهند.

نصب دوربین مداربسته

CAT5

کابل شبکه‌ای است که از سرعت اترنت (حداکثر 100 مگابیت بر ثانیه) پشتیبانی می‌کند. کابل‌کشی CAT5 همانند انواع کابل‌های زوجی EIA / TIA محدود است و حداکثر طول توصیه‌شده 95 متر (313 فوت) است. این کابل شامل چهار جفت سیم مسی است.

CAT5e

شبیه به CAT-5 است ، حرف ‘e’ بیانگر ‘enhanced’ پیشرفته یا نسخه قوی‌تر شده است. این کابل توانایی بیشتری برای انتقال داده دارد. Cat-5e همچنین برای Gigabit Ethernet قابل‌استفاده است. در سیستم کابل‌کشی تقریباً همیشه از کابل‌های CAT5e  بجای CAT5 استفاده می‌شود.

کابل دوربین مداربسته CAT6

از کابل‌های سطح بالا است. از چهار قطعه سیم مسی به هم تابیده‌شده تشکیل‌شده است و دارای جداکننده طولی پلاستیکی در میان کابل است. این امر باعث می‌شود کابل‌ها از یکدیگر جدا شوند و به‌نوبه خود نه‌تنها برای افزایش سرعت انتقال داده، بلکه در تلاقی کمتر و پهنای باند را نیز امکان‌پذیر می‌سازند. کابل‌کشی CAT6 برای دوربین مداربسته تحت شبکه و NVR گزینه مناسبی است، به‌خصوص برای مصارفی که ممکن است در آینده نیاز به ارتقاء شبکه یا دوربین مداربسته باشد. CAT-6 برای 10 گیگابایت اترنت مناسب است و می‌تواند تا محدوده 250 مگاهرتز فعالیت کند.

CCD

مخفف عبارت Charged Coupled Device است و یکی دیگر از اصطلاحات دوربین مدار بسته است. نوعی سنسور تصویر که در دوربین‌ها کاربرد دارد و کارش پردازش سیگنال تصویر است ، به‌عنوان گیرنده دوربین است.

Contrast

به معنای تفاوت رنگ و روشنایی اجسام نسبت به دیگر اشیا، البته در یک میدان یکسان است.

Covert Camera

دوربین‌های مخفی که قابل‌مشاهده نیستند و می‌توان آن را در دستگاه‌هایی مانند سنسور PIR و تشخیص دود پنهان کرد.

CIF

مخفف عبارت Common Intermediate Format بوده و رزولوشنی استاندارد در اندازه‌های 352×288 پیکسل که در بعضی از دوربین‌ها کاربرد دارد.

CMOS

تراشه تصویربرداری نیمه‌هادی فلزی اکسید مکمل (Complementary Metal Oxide Semiconductor) نوعی سنسور فعال پیکسل است که با استفاده از فرآیند نیمه‌هادی، CMOS ساخته‌شده است. مدار اضافی در کنار هر سنسور عکس، انرژی نور را به ولتاژ تبدیل می‌کند. برای تبدیل ولتاژ به داده‌های دیجیتال ممکن است مدار اضافی روی تراشه گنجانده شود. دوربین‌های CMOS در ابتدا از نظر کیفیت پایین بودند اما نسبت به سنسور CCD ارزان‌تر بودند. این سنسور در بازار به‌عنوان حسگرهای HDIS / HQIS / DIS / QIS یا دوربین‌های با لرزش (flicker) کمتر و غیره شناخته‌شده هستند.

CMS

Control Management Software یک نرم‌افزاری است که برای مدیریت چندین سیستم استفاده می‌شود.

Coaxial Cable

نوعی کابل محافظ که توانایی حمل طیف گسترده‌ای از فرکانس‌ها (فیلم یا رادیو) با از بین رفتن سیگنال بسیار کم را دارد. مورداستفاده در پروژه‌های CCTV و دوربین مدار بسته HD با اتصالات BNC.

CODEC

یکی دیگر از اصطلاحات دوربین مدار بسته است که مخفف عبارت Compressor / De-compressor است. برخی افراد آن را encoder/decoder (رمزگذار/رمزگشایی) می‌نامند. این مربوط به نرم‌افزاری است که ویدئو را فشرده می‌کند.

Compression

برای اینکه در عملکردهای ضبط و انتقال از راه دور قابل مدیریت باشد، فیلم باید در مقیاس‌های مشخص فشرده شود. استانداردهای فشرده‌سازی معمولی شامل H.264 / M-JPEG و MPEG-4 است. برخی از تولیدکنندگان DVR از روش‌های فشرده‌سازی اختصاصی استفاده می‌کنند که معمولا نسخه‌های اصلاح‌شده‌ای از استانداردها هستند.

خرید دوربین مدار بسته

Contrast

کنتراست تفاوت رنگ و روشنایی جسم نسبت به سایر اشیاء در میدان دید یکسان است.

Contrast Ratio

نسبت بین سفید و سیاه. هرچه نسبت کنتراست بزرگ‌تر باشد، توانایی یک نمایش‌دهنده برای نشان دادن جزئیات رنگ ظریف و تحمل نور اتاق غیرمجاز بیشتر است. دو روش وجود دارد که توسط صنعت نمایشگر استفاده می‌شود: 1) کنتراست کامل روشن/خاموش، نسبت نور ورودی یک تصویر سفید (کامل) و نور خروجی یک تصویر تمام سیاه (کامل خاموش) را اندازه می‌گیرد. 2) کنتراست ANSI با الگویی از 16 مستطیل متناوب سیاه‌وسفید اندازه‌گیری می‌شود. متوسط ​​میزان نور حاصل از مستطیل‌های سفید با تعیین میانگین نور خروجی مستطیل‌های سیاه برای تعیین نسبت کنتراست ANSI تقسیم می‌شود. هنگام مقایسه نسبت کنتراست نمایشگرها مطمئن شوید که در حال مقایسه همان نوع مشابه کنتراست هستید. کنتراست کامل روشن/خاموش همیشه تعداد بیشتری از کنتراست ANSI در یک نمایشگر خواهد بود.

Covert Camera

دوربین مخفی، دوربینی است که همانند مابقی دوربین‌های مداربسته قابل‌مشاهده و یا قابل‌توجه نیست. این عمداً از منظر پنهان شده است و اغلب برای نظارت کارمندان مورداستفاده قرار می‌گیرد. دوربین‌های مخفی را می‌توان در دستگاه‌های مختلفی از جمله سنسورهای PIR، تشخیص‌دهنده دود و اعلام حریق و غیره پنهان کرد. این دوربین‌ها همچنین به دوربین‌های مخفی، دوربین‌های پرستار بچه و دوربین‌های پنهان گفته می‌شوند.

CVBS

سیگنال باند پایه فیلم کامپوزیت (Composite Video Baseband Signal) برای صنعت دوربین‌های امنیتی است. این همان چیزی است که برای دوربین‌های فیلم‌برداری باکیفیت استاندارد آنالوگ در نظر گرفته می‌شود. این دوربین‌های امنیتی آنالوگ از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و محدود به 960h با 700 TVL “بخوانید Tv Lines” وضوح خطوط تلویزیون آنالوگ استفاده می‌شوند.

DNR

این کلمه مخفف عبارت Digital Noise Reduction است و موجب کاهش نویز در تصاویر می‌شود.

Depth of Field

به معنی عمق میدان دید است، ناحیه‌ای بین دورترین و نزدیک‌ترین شی است که در آن تصاویر به‌طور واضح قابل‌مشاهده خواهند بود.

DVR

مخفف عبارت Digital Video Recorder و به معنای ضبط کننده دیجیتال است و در دوربین‌های اچ‌دی کاربرد دارد.

انواع دوربین مدار بسته

Fixed Lens

لنزهایی که فاصله کانونی ثابتی دارند و تصویر دوربین را از فواصل خاصی نشان می‌دهند.

Frame Rate

نرخ فریم و یا فرکانس فریم نیز نامیده می‌شود که در یک دستگاه تصویربرداری تصاویر پشت سرهم را بنام فریم تولید می‌کند.

Frames per Second

از اصطلاحات دوربین مدار بسته می‌توان Frames per Second را نام برد که سرعت ضبط دستگاه ضبط کننده را نشان داده و تعداد فریم ثبت‌شده در هر ثانیه را در دستگاه DVR نشان می‌دهد.

Ground Loop

به خط‌هایی گفته می‌شود که روی تصاویر دوربین مداربسته وجود دارند و باعث اختلال در تصاویر می‌شوند. دلیل آن می‌تواند نزدیکی کابل دوربین مداربسته به کابل فشارقوی باشد.

+265, H264, H264+, H265

چهار روش برای فشرده‌سازی ویدیوها، که فایل ویدیویی را در حجم کمتری ارائه می‌دهد اما در افت کیفیت تصاویر آن‌ها تاثیری ندارد.

Hi-Z

ویژگی که سیگنال‌های ویدیویی را از یک دستگاه به دستگاه دیگر ارسال می‌کند.

IK

عددی دورقمی که میزان مقاومت دوربین به ضربات را نشان می‌دهد.

IP66

این کلمه مخفف عبارت Ingress Protection بوده و به معنای میزان محافظت در برابر گردوخاک و آب است.

بهترین دوربین مداربسته

IR

به معنای نور مادون‌قرمز یا Infra-Red است، این نورها را چشم انسان نمی‌تواند ببیند. دوربین‌های دید در شب با استفاده از LED مادون‌قرمز به روشن کردن یک منطقه و تهیه تصویر از آن ناحیه کمک می‌کنند.

Image Compression

فشرده‌سازی تصاویر است برای بهینه کردن پهنای باند در زمان پخش تصاویر دوربین مداربسته که روش‌های مختلفی دارد. برای مثال آخرین فناوری فشرده‌سازی H.264 است که در دوربین‌های مداربسته کاربرد دارد.

Interlaced Video

ویژگی در دوربین‌های مداربسته آنالوگ، که فریم را با حفظ پهنای باند دو برابر می‌کند.

LUX

به معنای مقدار نور یکنواختی که در یک مترمربع قرارگرفته است. سطح لوکس کم نشان‌دهنده این است که دوربین در نور کمتری موثر است.

Loop Through

از قابلیت‌های دوربین مداربسته هنگامی‌که هارد پر شده ولی تصاویر را همچنان ذخیره می‌کند. به‌این‌ترتیب که تصاویر قدیمی را پاک‌کرده و فضای لازم را برای ثبت تصاویر جدید ایجاد می‌کند.

Megapixel IP camera

این دوربین‌ها تصاویر با جزییات بسیاری را نشان می‌دهند و میدان دید وسیعی را نسبت به دوربین‌های معمولی نشان خواهند داد.

Motion Detection

برای تشخیص حرکت کاربرد دارد و هشدار خودکار را در زمان حرکت نشان می‌دهد.

Motorized Lens

لنز موتوردار به آن می‌گویند که می‌توان برای آن فاصله کانونی را به‌طور غیر دستی تنظیم کرد.

Night Vision

قابلیت دید در شب که در آن دوربین‌های مداربسته تصاویر را توسط IR LED می‌توانند در شب ثبت کنند.

POE

مخفف عبارت Power over Ethernet است و به معنای ارسال هم‌زمان داده و برق از طریق یک کابل است.

Preset

با تعریف آن می‌توان یک نقطه را برای فیلم‌برداری در حافظه دوربین اسپید دام تعیین کرد.

مقاله پیشنهادی: چرا استفاده از تجهیزات نظارت تصویری ضرورت دارد؟

PTZ

دوربین‌های این مدل را می‌توان برای مناطق بزرگ و گسترده استفاده کرد که برای کاربر امکاناتی مانند بزرگنمایی و حرکت افقی و عمودی را فراهم می‌کند.

Remote Viewing

از قابلیت‌های دستگاه ضبط کننده که با آن کاربر می‌تواند فیلم دوربین مداربسته را به‌صورت زنده مشاهده کند.

Resolution

میزان وضوح اندازه‌گیری جزییات تصاویر است. هر چه میزان وضوح تصویر بیشتر باشد جزییات تصویر بیشتری را نشان می‌دهد.

RS485

برای ایجاد ارتباط بین دستگاه ضبط کننده DVR و دیگر دستگاه‌ها چون صفحه‌کلید، برای کنترل حرکت دوربین از RS485 استفاده می‌شود.

Vari-Focal Lens (Variable Focus)

لنز متغیر نامیده می‌شود و به‌صورت دستی می‌توان میدان دید را در آن تنظیم کرد.Tilt: در دوربین‌های تحت شبکه کاربرد دارد و آن را به بالا و پایین در صفحات عمودی حرکت می‌دهد.

Tampering Alarm

در صورت دست‌کاری دوربین‌های شبکه هشدار آن فعال می‌شود.

WDR

مخفف عبارت Wide Dynamic Range است این ویژگی برای تصاویری که در برخی بخش‌ها تاریک و در برخی دیگر روشن هستند کاربرد دارد.

Starlight

از اصطلاحات دوربین مداربسته Starlight است، قابلیتی که موجب می‌شود تصاویر در شب به‌صورت رنگی دیده شوند.

مقاله پیشنهادی: خرید بهترین برند دوربین مدار بسته

Zoom Lens

لنزی که بر روی تصویر می‌تواند زوم کند و تصویر را بدون افت کیفیت بزرگ نماید.

WPA

مخفف عبارت Wi-Fi Protected Access است، استانداردی جهت رمزگذاری بی‌سیم و انطباق با پروتکل امنیتی Wi-Fi Alliance است.

XVR

همانند دستگاه DVR است و از چند قالب پشتیبانی می‌کند و دوربین مداربسته بدون نیاز به تنظیمات از چند فرمت پشتیبانی خواهد شد.

خرید آنلاین انواع دوربین مدار بسته

یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین روش‌ها برای تامین امنیت در محیط کار یا خانه استفاده از دوربین‌های مدار بسته یا سیستم‌های نظارت تصویری است. این تجهیزات تا حد زیادی جایگزین محافظ‌های امنیتی گران‌قیمت شده‌اند، درحالی‌که با ارائه نظارت تصویری از راه دور، به‌طور قابل‌توجهی قابلیت اطمینان و پاسخگویی را تا نزدیک به 100٪ افزایش داده‌اند. شما هم می‌توانید با خرید آنلاین انواع دوربین مدار بسته از انتاکالا تا حدود زیادی امنیت خود و کسب‌وکارتان را تضمین کنید.