انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان امروزه به بحث داغ در صنعت ساخت و ساز تبدیل شده است و شما همه روزه اخبار آن را مشاهده می‌کنید. این مبحث به تمامی ابزار و وسائلی می‌پردازد که ما می‌توانیم برای خودکارسازی یا هوشمند کردن خانه‌ها از آن استفاده کنیم. شاید استفاده از یک ابزار بسیار کوچک و حتی ارزان بتواند در منازل به صرفه‌جویی بیشتر در مصرف انرژی و راحتی کار کمک زیادی کند اما از چشم ما پوشیده بماند. تجهیزات هوشمند سازی ساختمان ها متنوع هستند و شما می‌توانید با داشتن یک برنامه صحیح از مزایای این روش استفاده کنید.

باید اشاره کرد که اینترنت اشیا قسمت مهمی از هوشمند کردن ساختمان‌ها است و ابزارهای آن نیز روز به روز در حال پیشرفت هستند. شما می‌توانید با استفاده از اینترنت اشیا و ابزار آلات بسیار کوچک و ارزان به قابلیت‌هایی بسیار عالی دست پیدا کنید. البته، همه ابزارهایی که برای هوشمند کردن منازل استفاده می‌شوند، قابلیت اتصال به یک سیستم مرکزی را دارند و شما می‌توانید با یک دستگاه کوچک مانند تلفن هوشمند همه ابزارها را رهبری کنید.

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

هوشمند سازی ساختمان‌ها قوانین متعددی دارد و شما برای دست پیدا کردن به یک راه اصولی برای صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها باید قوانین آن را در نظر بگیرید. در واقع، هوشمند سازی منازل به معنی داشتن ابزارهایی است که برای کنترل بهینه در ساختمان استفاده می‌شوند و از قدرت الکترونیک و فناوری برای روشن یا خاموش کردن دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند.

شما به راحتی می‌توانید یک ابزار اینترنت اشیا را تهیه کنید و آن را به یک تلویزیون یا یخچال متصل کنید و در ادامه با یک تلفن هوشمند آن را کنترل کنید. حتی امکان کنترل لوازم برقی از راه دور و بدون مراجعه به ساختمان فراهم شده است و باید اشاره کرد که این قابلیت‌ها در صرفه جویی زمان و هزینه‌ها بسیار تاثیر گذار است.

ساخت ساختمان هوشمند

ضرورت هوشمند سازی ساختمان

امروزه صرفه جویی در هزینه‌ها و مصرف انرژی مبحث مهمی در حوزه ساخت و ساز است و صاحبان ساختمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ نیز توجه زیادی به این موضوع دارند. شما تنها با استفاده از قوانین هوشمند سازی ساختمان می‌توانید به مزایای بسیاری دست پیدا کنید که در چند سال اخیر رسیدن به آن‌ها به یک رویا تبدیل شده بود. خودکارسازی فرآیندها یکی از بهترین قابلیت‌های اینترنت اشیا و هوشمند سازی منازل است و باید گفت، شاید همین یک مورد منجر به صرفه جویی عالی در هزینه‌ها و زمان افراد شود. شما در کنار این مزایا، می‌توانید قابلیت دیگری را نیز در اختیار داشته باشید که راحتی کار و آسوده خاطر بودن از انجام درست فرآیندهای ساختمان است.

مزایای استفاده از ساختمان و خانه هوشمند

مزایای عالی را می‌توان در هوشمند سازی ساختمان مشاهده کرد و این مزایا روز به روز هم در حال افزایش است. باید اشاره کرد که شما در کنار راحتی و صرفه جویی در زمان، می‌توانید به امنیت زیادی نیز دست پیدا کنید و حتی استفاده از تجهیزات اینترنت اشیا برای سرگرمی نیز از بهترین مزایای این روش است.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

در سال‌های اخیر تجهیزاتی که برای سرگرمی تولید شده‌اند نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند و از جمله مهم‌ترین آن‌ها دستیارهای صوتی هوشمند است که امکان کنترل آن از راه دور وجود دارد.

شما می‌توانید از طریق اینترنت اشیا و هوشمند کردن منازل به مزایای زیر دست پیدا کنید:

 • صرفه جویی در انرژی و هزینه‌های فرعی
 • امنیت بیشتر منازل
 • استفاده از تجهیزات سرگرمی
 • کنترل از راه دور تجهیزات منزل

انواع سیستم های هوشمند سازی ساختمان

سیستم های هوشمند سازی ساختمان انواع مختلفی دارند و شما می‌توانید در تمامی بخش‌های منزل از این ابزارها استفاده کنید. باید اشاره کرد که محصولات متعددی برای کنترل هوشمند منازل ساخته و توسعه داده شده‌اند و در کنار این تنوع بالا، شما قابلیت‌هایی مانند کنترل از راه دور و استفاده از زمان بندی را نیز در اختیار دارید. تجهیزات هوشمند سازی منازل شامل بخش سرگرمی، کنترل لوازم آشپزخانه، کنترل نورپردازی، امنیت منازل، دستیارهای صوتی هوشمند و ابزارهای کنترلی متصل به اینترنت هستند.

سیستم هوشمند سازی منزل

چند نمونه از این ابزارها به صورت زیر دسته بندی می‌شوند:

 • ترموستات‌های هوشمند
 • رله‌های هوشمند و قابل کنترل
 • قهوه سازهای هوشمند
 • کلیدهای قابل کنترل از راه دور
 • لامپ‌های هوشمند و قابل کنترل
 • دستیارهای صوتی
 • ربات‌های هوشمند
 • صفحات نمایش هوشمند
 • دوربین‌های هوشمند

هوشمند سازی در ساختمان های در حال ساخت

بهترین و اصولی‌ترین کار این است که در حال احداث ساختمان‌ها به هوشمند سازی آن نیز توجه شود. با این کار می‌توان تا حدود زیادی هزینه‌های فرعی هوشمند سازی ساختمان را کاهش داد و شما در نهایت هزینه تجهیزات را خواهید پرداخت. البته، شاید بسیاری از فعالان این عرصه توجهی به اینترنت اشیا و قابلیت‌های آن نداشته باشند.

اما نتیجه استفاده از این ابزارها صرفه جویی به صورت بهینه در هزینه‌ها خواهد بود.با داشتن یک برنامه اصولی می‌توان در ساختمان‌های در حال احداث از ابزارهای هوشمند سازی بهره برد که برای نمونه، سیستم نورپردازی و کلیدهای هوشمند از نمونه‌های آن است.

هوشمند کردن ساختمان های قدیمی

ابزارها و وسائل هوشمند سازی منازل به صورتی طراحی شده‌اند که به راحتی می‌توان از آن در ساختمان‌های قدیمی یا ساختمان‌های در حال احداث بهره برد. شما با خرید یک کلید هوشمند برای کنترل روشنایی منزل، راه زیادی برای نصب و راه اندازی آن ندارید و باید اشاره کرد که این مزیت در سایر ابزارها مانند ترموستات‌های هوشمند و حتی دوربین‌های هوشمند نیز وجود دارد.

هوشمند سازی ساختمان های قدیمی

بهترین تولیدکنندگان تجهیزات هوشمند سازی

امروزه شرکت‌های معتبر و فناوری محور بسیاری وجود دارند که در عرصه تولید تجهیزات هوشمند ساختمان فعالیت دارند. شما به راحتی می‌توانید از محصولات با کیفیت و متمایز این برندها استفاده کنید و تنوع زیاد در این دسته محصولات نیز از مزایای عالی آن است. شرکت‌های تجهیزات هوشمند سازی محصولات خود را برای سلیقه‌ها و برای شرایط مختلف تولید کرده‌اند و در صورتی که تصمیم به استفاده از این ابزارها هستید، مطمئنا می‌توانید براساس سلیقه خود و نیازها از آن استفاده کنید.

 • برند شیاومی
 • برند سامسونگ
 • برند ABB
 • برند اشنایدر
 • برند KNX
 • برند زیمنس
جمع بندی

هوشمند سازی ساختمان روشی اصولی برای صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان در شرایط کنونی است و شما در تمامی بخش‌های ساختمان می‌توانید از این ابزارها بهره ببرید. ابزارهای هوشمند سازی در دسته‌های متنوعی تولید شده‌اند که می‌توان کنترل گرمایش و سرمایش، کنترل سیستم روشنایی، سرگرمی و حتی تجهیزات آشپزخانه را بیان کرد. با استفاده از این تجهیزات، شما کنترل عالی روی لوازم منزل دارید و می‌توانید روی فرآیندها نیز مدیریت عالی داشته باشید.

مقاله پیشنهادی : پرکاربردترین تجهیزات برق صنعتی

منابع مقاله :

https://www.pcmag.com/picks/the-best-smart-home-devices

The Best Home Automation System

https://www.techradar.com/best/best-home-automation-systems