کاربرد رولبرینگ ساچمه سوزنی در صنعت

کاربرد رولبرینگ سوزنی

کاربرد رولبرینگ ساچمه سوزنی در صنعت

در عصر حاضر که در آن قرار داریم با پیشرفت علم و صنعت، کشورمان توانسته است با ساخت و تولید اکثر قطعات مورد نیاز مهندسین در علم صنعت و پزشکی و … به این موفقیت اقتصادی دست پیدا کند. یکی از دلایل پرکاربردی بودن رولبرینگ ساچمه سوزنی در صنعت، نسبت رولبرینگ استوانه‌ای این است  به خاطر وزن و شعاع کم فضای کمتری را اشغال می‌کند. در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد رولبرینگ سوزنی و آنچه که برای خرید یک رولبرینگ ساچمه سوزنی با کیفیت بالا  را از فروشگاه کالای صنعتی مورد نیاز است را به شما عزیزان ارائه دهیم.

تاریخچه ساخت رولبرینگ با ساچمه سوزنی

در حدود بیش از نیم قرن تا به الان که رولبرینگ‌های سوزنی اختراع و ساخته شده‌اند تغییر آنچنانی نکرده است،  این در حالی است که با توجه به کاربرد رولبرینگ سوزنی و پیشرفت‌های مداوم آن منجر به طراحی قفسه‌های جدیدی شده است که پنج برابر عمر مفید داشته و دو برابر بار استاتیک نسبت به همتایان خود دارند.

کاربرد رولبرینگ سوزنی

اهمیت و کاربرد رولبرینگ سوزنی در صنعت

شاید در ذهنتان بگوئید چرا رولبرینگ سوزنی و چرا کاربرد رولبرینگ سوزنی آنقدر حائز اهمیت است. پاسخ این سوال کاملا واضح است؛ به علت استفاده پرکاربرد آن در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت خودرو سازی، صنایع و همچنین  علم پزشکی و …

با اینکه رولبرینگ‌ها انواع مختلفی دارند اما این نوع رولبرینگ یکی از پرکاربردترین انواع رولبرینگ به حساب می‌آیند. اما علت آن چیست؟! به دلیل ساختار تشکیل شده آنها که متشکل از عناصر سوزنی شکل کوچک با سطح مقطع ( یعنی نبست قطر به طول ساچمه ) بسیار کم است. موارد مصرف و کاربرد رولبرینگ سوزنی در صنعت بیشتر در شرایطی است که محدودیت در فضای موجود جهت تحمل نیروی وارده با سرعت دلخواه وجود دارد.

  تشکیل شده است که معنای فارسی آن یاتاقان است.Roll Bearingرولبرینگ از دو کلمه رولبرینگ‌ها هم مانند بلبرینگ‌ها در صنعت بسیار کاربردی هستند و از اهمیت والایی برخوردارن ، در ایران به یاتاقان‌هایی که از قطعات عالی تشکیل شد‌ه‌اند رولبرینگ گفته می‌شود و از نظر کاربردی به بلبرینگ‌ها شباهت دارند. رولبرینگ‌ها هم مانند بلبرینگ‌ها در مکانیک بسیار کاربرد دارند و به دلیل شباهت‌های زیاد آنها از نظر شکل ظاهری و ساختار آنها تشخیص دادن بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها از یکدیگر سخت است و  اگر اشتباهی در خرید آنها بوجود بیاید دچار نقص و مشکل در کار می‌شود.

تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ در مواد ( آلیاژ ) به کار رفته در آنها است با اینکه هر دو بطور معمول از فولاد ساخته می‌شوند اما تحت فرمولاسیون خاصی سخت می‌گردند.

در رولبرینگ‌ها، ساچمه‌های صیقلی کروی شکل در میان رینگ داخلی و خارجی وجود دارد. از دیگر ویژگی‌های رولبرینگ‌های ساچمه ای میتوان به تحمل و استقامت بالای آنها در برابر بارهای وارد شده اشاره کرد و همچنین اگر بار وارد شده به صورت شعاعی باشد استفاده از رولبرینگ ساچمه‌ای با صرفه‌تر و کم هزینه‌تر است.

در مورد رولبرینگ غلتکی سوزنی چه می دانید؟

زمانی که باید اصطکاک بین دو قسمت متحرک را کاهش دهید اما فضای بسیار محدودی برای انجام این کار دارید، ممکن است یک غلتک سوزنی همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. رولبرینگ سوزنی غلتکی با غلتک‌هایی است که طول آنها حداقل چهار برابر قطر آنها باشد. با وجود سطح مقطع کم، سطح بزرگ رولبرینگ سوزنی به آنها اجازه می‌دهد تا بارهای شعاعی بسیار بالایی را تحمل کنند.

آنها معمولاً از یک قفس تشکیل شده‌اند که جهت میدهد و حاوی غلتک‌های سوزن است و یک نژاد بیرونی که گاهی خود محفظه است. یاتاقان ها اغلب در دو آرایش مختلف یافت می‌شوند. اولی یک آرایش شعاعی است که در آن غلتک‌ها به موازات شفت حرکت می ‌نند. دومی، چیدمان رانشی است که در آن غلتک‌ها به صورت صاف در یک الگوی شعاعی قرار می‌گیرند و عمود بر محور قرار می‌گیرند.

این یاتاقان‌ها اغلب در کاربردهای خودرویی مانند چرخاندن بازو، پمپ‌ها، کمپرسورها و گیربکس‌ها استفاده می‌شوند. شفت محرک یک وسیله نقلیه دیفرانسیل عقب معمولاً دارای حداقل هشت یاتاقان سوزنی (چهار تا در هر مفصل U) است و اگر به خصوص طولانی باشد یا در شیب‌های تند کار کند، اغلب بیشتر است.

رولبرینگ سوزنی

معرفی ویژگی های رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ سوزنی به رولبرینگ استوانه ای شباهات دارد اما کاربرد رولبرینگ سوزنی با رولبرینگ استوانه تفاوت دارد. دلیل تفاوت کاربرد رولبرینگ سوزنی، داشتن غلتک‌های بلند و کم قطرتر است، به همین دلیل از آنها در طراحی  لوازم خانگی و اندازه‌گیری استفاده می‌شود. همچنین در جاهایی که فضای شعاعی کمتری دارند استفاده به کار می‌رود.

رولبرینگ‌های سوزنی در دو نوع وجود دارند یک ردیفه و دو ردیفه ( رولبرینگ شعاعی و رولبرینگ کف گرد ) که با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند و در اشکال مختلف و ساچمه‌های سوزنی با قطر بسیار کم تولید می‌شوند.

اجزای اصلی رولبرینگ سوزنی

تا اینجای مطلب تا حدودی با کاربرد رولبرینگ سوزنی آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم  درباره اجزای اصلی رولبرینگ سوزنی صحبت کنیم.

 • دارای رولرهای استوانه ای هستند که طول آن خیلی بیشتر از قطر آن است.
 • دارای غلتک‌های بلند و نازکی هستند که شبیه سوزن است.
 • از حلقه‌های خارجی تشکیل شده است که این حلقه‌ها دارای دنده‌های یکپارچه قوی هستند.
 • شامل قفسه سوزنی می باشد که برای جهت گیری است.
 • و شامل غلتک‌های سوزنی و رینگ داخلی  نیز هستند.

انواع کاربرد رولبرینگ سوزنی

 • زمانی که فضای بین نشیمنگاه و شفت محدود است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کاربرد رولبرینگ سوزنی این است که برای حرکات نوسانی مناسب هستند زیرا عمل اینرسی روی آنها محدود است .
 • معمولا در گیربکس، فرمان، کلاچ، دیفرانسیل، موتور و سایر قسمت‌های اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • از آنها برای کاهش اصطکاک سطح چرخان استفاده می‌شود.
 • رولبرینگ سوزنی مناسب برای انتقال قدرت صنعتی و خودرویی است.
 •   رولبرینگ سوزنی در صنایع هم کاربرد زیادی دارد.
خرید آنلاین رولبرینگ سوزنی

تامین کنندگان رولبرینگ سوزنی

فروشگاه‌های کالای صنعتی بسیاری وجود دارند که گزینه‌های باکیفیت زیادی را برای نیازهای بلبرینگ شما ارائه می‌کنند. از یاتاقان‌های شفت یکپارچه گرفته تا بلبرینگ‌های شیار عمیق که می تواند نیازهای شما را با برنامه شما مطابقت دهد. انتاکالا، بازار آنلاین کالاهای صنعتی، از مراجع  تخصصی، کامل و تخصصی و معتبر در زمینه خرید و فروش ملزومات، قطعات و کالاهای صنعتی است. این فروشگاه کالای صنعتی با بهره‌گیری از تکنولوژی روز، بستری امن و مطمئن برای خرید و فروش کالاهای مورد نیاز صنایع ایجاد کرده‌ است که با اطمینان خاطر می‌توانید اقدام به خرید رولبرینگ سوزنی کنید.

با توجه به تورم و اقتصاد ناپایدار این روزهای کشور، اشخاص دارای کسب و کار به دنبال با کیفیت‌ترین و همچنین به صرفه‌ترین کالای موجود در زمینه شغلی خودشان هستند تا بهترین کار و نتیجه دلخواه را تحویل دهند؛ بنابراین تهیه قطعات از تامین کنندگان معتبر اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.