مزایای استفاده از دستگاه های بسته بندی اتوماتیک

مزایای بسته بندی اتوماتیک

کاهش هزینه های تولید با اتوماتیک کردن خط بسته بندی

سال‌های بسیاری است که فناوری در جای جای زندگی بشر نفوذ کرده و تمام ابعاد آن را تحت تاثیر قرار داده است. با روی کار آمدن تکنولوژی‌های متنوع، کسب و کارها نیز شکل تازه‌ای به خود گرفته‌اند. به گونه‌ای که بسیاری از فرآیندهای کاری از حالت دستی و فیزیکی به صورت سیستمی و خودکار در آمدند. به عنوان نمونه به‌ جای ثبت اطلاعات در برگه‌های کاغذی و نگهداری پرونده‌های قطور در بایگانی، همه چیز در سیستم‌های کامپیوتری و هارد ثبت و ذخیره‌ می‌شود. این تغییر و تحول بیش‌تر به سود صنایع و کارخانجات تولیدی است. چرا که با خودکار کردن ماشین آلات، توانسته‌اند حجم بالایی از کارها را با سرعت بالا و کمترین خطا انجام دهند. تجهیزات بسته بندی اتوماتیک محصولات، یکی از این تکنولوژی‌هاست که در ادامه این مقاله به تفصیل درباره انواع، مزایای بسته بندی اتوماتیک و کارکردهای آن صحبت خواهیم کرد.   

انواع استراتژی بسته بندی اتوماتیک

دستگاه‌های بسته‌بندی اتوماتیک مختلفی وجود دارد که کارهای متفاوتی همچون توزین‌، کیسه پر کردن، کارتن زنی و … انجام می‌دهند. با این حال این دستگاه‌ها از نظر اقلام خوراکی، در پنج مدل متفاوت تولید می‌شوند:

قیمت تجهیزات بسته بندی اتوماتیک

دستگاه بسته‌بندی عمودی

اساس کار این دستگاه، بر نیروی جاذبه است. به این صورت که محصولات تولید شده به کمک نوار نقاله یا بالابرها به سمت بالا هدایت می‌شوند. پس از آن، بر روی مولتی هد ویر قرار گرفته و به واسطه نیروی جاذبه، محصولات به سمت پایین می‌روند. درنهایت محصولات وارد بسته‌ها شده و کار پرس بسته انجام می‌گیرد. این دستگاه برای بسته‌بندی اتوماتیک محصولاتی همچون آجیل و خشکبار مناسب است که بسته‌بندی آنها را به صورت ایستاده، چهار گوش و زیپ پک( می‌توان از آن چندبار استفاده کرد) انجام می‌دهند.

دستگاه بسته بندی افقی

بیش‌ترین کاربرد دستگاه بسته‌بندی افقی برای شیرینی‌هایی همچون کیک، کوکی، بیسکویت و … است. چرا که بسته‌بندی همچین محصولاتی با دستگاه عمومی باعث خرد شدن آنها می‌شود. روال کار این دستگاه به این صورت است که ابتدا اقلام مورد نظر روی نقاله قرار گرفته تا روی آنها سلفون بکشند و از دو سمت محکم پرس ‌کنند. در آخر دستگاه کمی بعد از محل پرس آنها را برش داده و کار بسته‌بندی محصول بعدی را انجام می‌دهد.

دستگاه بسته‌بندی پری‌مید

روال کار این دستگاه به این صورت است که بسته‌های خالی را پشت سرهم روی استکر قرار گرفته و خود دستگاه به صورت خودکار، یکی یکی بسته‌ها را برمی‌دارد و از بخشی که در بالای دستگاه تعبیه شده، آنها را از محصول پر می‌کند. سپس محصول بسته‌بندی شده را به سمت دیگر هدایت کرده و همزمان با این کار، محصول بعدی را وارد بسته جدید می‌کند.

دستگاه بسته‌بندی مایعات گرم

برخی از محصولات برای اینکه کپک نزنند و باکتری‌ها در آنها زنده نمانند، لازم است فرآیند بسته‌بندی را به صورت گرم انجام دهند. از این رو، برخی از دستگاه‌های پرکن اتوماتیک با ایجاد گرما، محصولات را به صورت تزریقی وارد بسته مورد نظر می‌کنند. سس کچاپ نمونه‌ای از این محصولات است که به کمک این دستگاه‌ها بسته‌بندی می‌شود.

دستگاه بسته‌بندی مایعات سرد

محصولات خوراکی که دارای سرکه هستند( مانند سس مایونز)، کپک نمی‌زنند. پس برای بسته‌بندی نیاز به دستگاه پرکن مایعات گرم ندارند. از این رو، محصول مایع وارد PET شده و به صورت تزریقی ظرف را پر می‌کند.

تجهیزات بسته بندی اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات غلیظ

روال کار این دستگاه نسبت به نوع عمودی و افقی و پرکن‌های مایع دیگر متفاوت‌تر است. این دستگاه پرکن دارای پمپ‌های نیرومندی است  که همین باعث شده از آنها برای مایعات غلیظی همچون آب معدنی و عسل استفاده ‌کنند.

برای خرید این دستگاه‌ها می‌توانید به صورت حضوری به فروشگاه کالای صنعتی مراجعه کرده و یا از طریق سایت‌های فروش آنلاین تجهیزات صنعتی مثل انتاکالا آنها را خریداری کنید.

انتخاب استراتژی بسته بندی اتوماتیک

آنچه در بسته‌بندی درست محصولات برای تامین کنندگان اهمیت دارد، انتخاب مناسب‌ترین دستگاه است. هرچه دستگاه از استانداردهای لازم و کیفیت بالاتری برخوردار باشد، شما می‌توانید محصولات با کیفیت‌تری را به بازار عرضه کنید. استفاده از سیستم‌های سنتی بسته‌بندی و یا خرید یک دستگاه اتوماتیک نامناسب، در دراز مدت به کارخانه و برند شما آسیب می‌زند. زیرا با افت کیفیت، مشتریان زیادی را از دست خواهید داد. فارغ از کیفیت محصول، برخی از مصرف کننده‌ها به شیک و مرتب بودن بسته‌ها اهمیت زیادی می‌دهند. یک بسته‌بندی شیک و منحصربفرد، تنها به کمک دستگاه‌های اتوماتیک استاندارد انجام می‌گیرد.   ‌

مزایای بسته بندی اتوماتیک

 هزینه‌های اولیه مرتبط با تجهیزات جدید و آموزش کارکنان ممکن است برخی از شرکت‌ها را نسبت به اتخاذ بسته‌بندی خودکار محتاط کند. با این حال، بسته‌بندی خودکار می‌تواند مزایای بزرگی داشته باشد. چرا که فناوری‌های جدید با خودکار کردن مراحل بسته بندی، فرآیند انجام کار را آسان‌تر از همیشه می‌کنند. در اینجا برخی از مزیت‌های خطوط بسته‌بندی اتوماتیک آورده شده است:

1. کنترل کیفیت اضافی (یا بهبودیافته)

 در گذشته، کنترل کیفیت محصولات کار بسیار دشوار و خسته‌ کننده‌ای بود. زیرا تمام مراحل بسته‌بندی توسط کارکنان انجام می‌شد و به دلیل حجم بالای کار، بسته‌بندی محصول از کیفیت لازم برخوردار نبود.

با توسعه فناوری جدید- به ویژه بینایی ماشین آلات با استفاده از هوش مصنوعی (AI) که به رایانه‌ها اجازه می‌دهد تا خطاها را مانند کارگران انسانی ببینند – باعث تغییر این فرآیند شده است. بنابراین دستگاه‌های بسته‌بندی اتوماتیک به‌طور خستگی‌ناپذیر کار می‌کنند، بدون اینکه توانایی آن‌ها در تشخیص خطاها در طول یک جابجایی کاهش ‌یابد یا از بین برود.

2. بهبود سرعت تولید

دستگاه‌های بسته‌بندی اتوماتیک، باعث شده سرعت تولید محصول کارخانه‌ها به میزان قابل توجهی بهبود یابد. زیرا یک دستگاه بسته‌بندی خودکار، وسایل را با خیال راحت‌تر و چندین برابر سریع‌تر از یک کارگر معمولی بسته‌بندی می‌کند. همچنین می‌توانند چند کار را به صورت همزمان انجام دهند و چندین مرحله از فرآیند بسته‌بندی – مانند مهر و موم کردن و برچسب‌گذاری – را در یک مرحله واحد جمع کنند. به این ترتیب، این راه حل‌ها نه تنها یک کارگر، بلکه به طور بالقوه چندین کاگر را آزاد می‌کند. در نتیجه، این فناوری‌ها هم می‌توانند سرعت را افزایش دهند و هم به شرکت‌های بسته‌بندی اجازه می‌دهند تا به جای واحد بسته‌بندی، کارکنان خود را در بخش‌های دیگر به کار بگیرند.

مزایای بسته بندی اتوماتیک

3. کاهش خطر آسیب کارکنان

در تولید و بسته‌بندی، جایی که معمولاً کارمندان کارهای بسیار تکراری را در شیفت‌های طولانی انجام می‌دهند، غیرمعمول نیست که کارمندان از اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار (MSDs) رنج ببرند. این اختلالات برخی از رایج‌ترین آسیب‌ها برای نیروی انسانی در صنعت هستند که به بیش از یک هفته زمان برای بهبودی نیاز است. با استفاده از دستگاه‌های بسته‌بندی اتوماتیک، می‌توان هم باعث افزایش بهره‌وری شد و هم خطر آسیب کارگران را کاهش داد.

۴- به حداقل رساندن خطای انسانی

با اینکه سرعت بسته‌بندی در دستگاه‌های اتوماتیک بالا است، اما این قابلیت را دارند تا میزان خطاهای ایجاد شده در طول فرآیند بسته‌بندی را کاهش دهند. در صورتی که احتمال خطا در نیروی انسانی بیشتر می‌باشد.

با اینکه که افزایش سرعت بسته‌بندی به نوع و فرآیند بستگی دارد، اما همه خطوط بسته‌بندی می‌توانند از خروجی ثابت ارائه شده توسط سیستم‌های خودکار بهره‌مند شوند. این کار باعث آزاد شدن نیروی کار در خط بسته‌بندی می‌شود و تمام مراحل را با بالاترین دقت انجام می‌دهد. افزایش حجم کار و ساعت‌ کار بالای کارکنان،  به جای بهبود کیفیت با تولید خطا همراه خواهد بود. پس به کارگیری دستگاه‌های اتوماتیک برای بسته‌بندی بهترین راه حل برای رفع خطا است. 

مقاله پیشنهادی:کاهش هزینه‌های تولید با اتوماتیک کردن خط بسته بندی

۵- هزینه‌های استخدامی پایین

همان طور که گفتیم فناوری‌ها منجر به بالا بردن سرعت تولید می‌شوند، به گونه‌ای که وظایف شغلی چند نیروی انسانی را به صورت همزمان انجام می‌دهند. دستگاه‌های اتوماتیک بسته‌بندی از این قاعده مستثنا نیستند. به کارگیری آنها در بخش‌های مختلف سبب شده تا نیازی به تعداد زیادی کارگر در واحد بسته‌بندی نباشد. تنها چند نیروی انسانی برای کنترل دستگاه کفایت می‌کند. در همین راستا هزینه‌های مربوط به استخدام کارکنان خط بسته‌بندی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

تجهیزات بسته بندی
سخن پایانی

دستگاه‌های اتوماتیک بسته‌بندی یکی از تکنولوژی‌های جدیدی بوده که باعث ایجاد تغییر و تحولات جدی در صنایع مختلف شده است. به کمک آنها می‌توان کیفیت بسته‌بندی محصولات را چند برابر کرد که همچین چیزی باعث وفاداری مشتریان قبلی و جلب نظر مشتریان جدید خواهد شد. این دستگاه‌ها دارای مزایای دیگری هستند که برای خواندن آنها می‌توانید به مطالب درج شده در این مقاله مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی: نکات طلایی که قبل از خرید تجهیزات بسته بندی باید بدانید