آموزش

مدیریت زنجیره تامین SCM چیست؟

مدیریت زنجیره تامین (SCM) به معنای سازمان‌دهی و نظارت بر فعالیت‌های زنجیره تامین برای به حداکثر رساندن ارزش مشتری و دستیابی به یک مزیت رقابتی پایدار است.

تحقق چنین اهدافی نیازمند تلاش آگاهانه فعالان این حوزه برای توسعه و راه‌اندازی بخش‌ها و زنجیره‌هایی موثر و کارآمد است. در واقع، SCM همه فعالیت‌های زنجیره تامین از توسعه محصول گرفته تا تامین منابع، تولید، لجستیک و سیستم‌های مورد نیاز برای هماهنگ کردن همه فعل و انفعالات یاد شده را شامل می‌شود.

به عبارت دیگر، مدیریت زنجیره تامین را می‌توان فرآیندی دانست که از تهیه مواد اولیه مورد نیاز سازمان آغاز شده و با تولید محصول یا ارائه خدمات به مشتریان ادامه می‌یابد.

در این میان، استفاده از نرم‌افزارهای SCM انواع زنجیره تامین نیز می‌تواند در ارائه اطلاعات دقیق و بهبود عملکرد این فرآیند تاثیرگذار بوده و دستیابی به‌موقع به اطلاعات، بهینه‌سازی محصولات و خدمات و بهبود روند ارسال کالا را برای تولیدکنندگان و فعالان این حوزه امکان‌پذیر می‌کند.  

شاید خواندن مقاله چگونه می‌توان بهره‌وری و مدیریت هزینه‌ زنجیره تامین را به حداکثر رساند؟ هم برای شما مفید باشد.

مدیریت زنجیره تامین SCM چیست؟

آشنایی با مراحل مدیریت زنجیره تامین

مراحل مدیریت زنجیره تامین به اختصار عبارتند از:

 • ارائه طرح و برنامه
 • تامین منابع
 • تولید
 • تحویل
 • مدیریت کالاهای مرجوعی
 •  پشتیبانی

ارائه طرح و برنامه

ارائه طرح و برنامه از مهم‌ترین مراحل مدیریت زنجیره تامین بوده و کلیه بخش‌های این فرآیند را از طراحی زنجیره گرفته تا انتخاب معیارهای مناسب و اطمینان از ارزش‌آفرینی برای مصرف‌کنندگان شامل می‌شود. این امر در افزایش کارایی زنجیره تامین و تحقق اهداف مجموعه تاثیرگذار است.

تامین منابع

انتخاب مناسب‌ترین تامین‌کنندگان، نظارت بر فعالیت‌های آن‌ها و مدیریت روابط از مهم‌ترین بخش‌های عملکرد این حوزه به حساب می‌آید. در عین حال، کنترل سفارش، مدیریت موجودی کالا و نظارت بر پرداخت‌ها از اصلی‌ترین قسمت‌های این فرآیند است.

تولید

مدیریت زنجیره تامین، همه مراحل تولید نظیر پذیرش مواد اولیه، طراحی و ساخت محصول، آزمایش کنترل کیفیت، بسته‌بندی، حمل و ارائه کالاها را شامل می‌شود.

بسیاری از فعالان این حوزه به‌منظور اطمینان از رعایت استانداردهای لازم، با استفاده از ابزارهای گوناگون، میزان بهره‌وری کارکنان این بخش را نیز ارزیابی می‌کنند.

تحویل

تحویل کالاها و محصولات تولید شده، بخشی از فعالیت‌های زنجیره تامین است که غالبا در حیطه لجستیک گنجانده می‌شود. این روند، شامل هماهنگی سفارشات، تعیین زمان تحویل، ارسال بار، ارائه صورتحساب و دریافت مقادیر پرداختی از طرف مشتریان است.

عملکرد این بخش تا حدود زیادی به ناوگان حمل‌ونقل و چگونگی فعالیت‌های آن بستگی دارد. بسیاری از سازمان‌ها تحویل محصولات را برون‌سپاری کرده و انجام این کار را به شرکت‌های متخصص و فعالان حوزه حمل‌ونقل واگذار می‌کنند.

مدیریت کالاهای مرجوعی

زنجیره تامین به یک شبکه پاسخ‌گو و انعطاف‌پذیر نیازمند است که از توانایی بازگرداندن محصولات معیوب، اضافی یا نامتناسب برخوردار باشد.

محصولات معیوب باید عودت داده شده و منهدم یا در صورت امکان، عیب‌یابی و بازسازی شوند. کالاهای مازاد نیز باید برای قرارگیری مجدد در چرخه توزیع و فروش به انبار بازگردانده شوند.

پشتیبانی

پشتیبانی از مهم‌ترین بخش‌های SCM انواع زنجیره تامین است که به افزایش بازدهی سیستم و گردش اطلاعات در کل زنجیره کمک می‌کند. این فرآیند به فعال‌سازی و توانمندسازی کلیه بخش‌های مالی، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، ارزیابی کیفی، طراحی محصول و فروش کمک می‌کند.

مدیریت زنجیره تامین SCM چیست؟

مدیریت زنجیره تامین از چه جهت اهمیت دارد؟

در طول سال‌های گذشته، زنجیره‌های تامین کلیه تولید کنندگان و خرده‌فروشان را به یکدیگر پیوند داده‌اند. دقت و سرعت عملکرد این زنجیره در افزایش نرخ فروش، سودآوری و بهینه‌سازی نتایج نهایی موثر است.

موارد زیر از اصلی‌ترین دلایل اهمیت مدیریت زنجیره تامین به حساب می‌آیند:

 • شناسایی مشکلات احتمالی زنجیره پیش از بروز آن‌ها
 • بهینه‌سازی قیمت‌گذاری
 • افزایش پویایی سیستم
 • بهبود روند تخصیص منابع
 • برنامه‌ریزی دقیق و تحویل به‌موقع کالاها
 • برقراری ارتباطی مستمر میان تامین‌کنندگان، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان

رویکرد کنونی مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین همواره بر افزایش بازدهی و کاهش هزینه متمرکز بوده است. با این حال، امروزه تمرکز بر تجربه مشتری از مهم‌ترین اولویت‌های SCM انواع زنجیره تامین به حساب می‌آید. به خاطر داشته باشید، تنها راه جلب رضایت و وفاداری مشتری این است که انتظارات وی را با دقت و سرعت هر چه تمام‌تر برآورده کنید.

ایجاد تجربه‌ای منحصر به فرد به معنای توانایی نگاه کردن به محصول یا خدمات از زاویه دید مشتری و همچنین، ارائه خدمات پشتیبانی پس از فروش به بهترین و موثرترین شکل ممکن است.

مدیریت زنجیره تامین SCM چیست؟

لزوم چابکی و انعطاف‌پذیری در زنجیره تامین

در حال حاضر، زنجیره تامین به شکلی گسترده در حال فعالیت بوده و پیوسته در حال پیشرفت است. بنابراین، بازدهی بالا و موثر بودن این زنجیره نیازمند چابکی و انعطاف‌پذیری بسیار زیادی است.

در گذشته، زنجیره‌های تامین فارغ از وجود متغیرهای فراوان و شرایط متلاطم و ناپایدار با پیروی از الگویی تکراری نیازهای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را از ابتدا تا انتها برآورده می‌کردند.

این در حالی است که امروزه، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به یک اندازه با چالش‌ها و تنوع گزینه‌ها مواجه بوده و انتظارات آن‌ها به شکل فزاینده‌ای در حال افزایش است. این امر، SCM انواع زنجیره تامین را به مراتب دشوارتر کرده و لزوم چابکی و انعطاف‌پذیری آن را دوچندان می‌کند.

سخن آخر

این روزها، تحولات ژئوپولیتیکی و اقتصادی مدیریت زنجیره تامین را به مراتب دشوارتر از گذشته کرده‌اند. در واقع، وجود برخی سیاست‌های تجاری، تامین مواد اولیه از منابع شناخته شده را به چالشی جدی تبدیل کرده‌ است. این جا است که توانایی پیکربندی مجدد و سریع زنجیره تامین و در نظر گرفتن سناریوهای جایگزین می‌تواند به پیش‌برد امور کمک کند.

در این میان، بهره‌گیری از امکانات و تخصص کارشناسان  نظیر انتاکالا به شما کمک خواهد کرد به بستری امن و زنجیره ارتباطی گسترده بین خریداران و فروشندگان دسترسی پیدا کرده و به عنوان خریدار یا تامین کننده از خدمات آن بهره بگیرید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر، کافی است به انتاکالا مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن