آموزش

لجستیک و مدیریت زنجیره تامین – بررسی چالش‌های توسعه و راهکارها

لجستیک و مدیریت زنجیره تامین مفاهیم متفاوتی هستند که از نظر عملکرد دارای شباهت‌هایی بوده و گاه به‌جای هم استفاده می‌شوند. در اصل، مدیریت زنجیره تامین یک مفهوم گسترده است که برای دستیابی به مزایای رقابتی، چندین فرآیند را به‌هم پیوند می‌دهد. این در حالی است که اصطلاح لجستیک غالبا به جابه‌جایی، ذخیره‌سازی و جریان کالاها، خدمات و اطلاعات در کل زنجیره تامین اشاره می‌کند.

با توجه به آن چه گفته شد، چالش‌های لجستیک و زنجیره تامین و ارائه راهکارهای مناسب برای برطرف کردن این موانع را می‌توان با یکدیگر در ارتباط دانست. در واقع، بهینه‌سازی یکی از فرآیندهای یاد شده می‌تواند به توسعه دیگری نیز کمک کند. در این مطلب، قصد داریم موانع و چالش‌های موجود بر سر راه توسعه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین را به تفکیک بررسی کرده و راهکارهای احتمالی برای مقابله با آن‌ها را مرور کنیم.

شاید مطالعه مقاله ابزارهای مدیریت لجستیک؛ معرفی و مقایسه نیز برای شما مفید باشد.

چالش‌های مدیریت زنجیره تامین

زنجیره تامین مدرن باید براساس پاسخ‌گویی به نیازها و تقاضاهای جدید و چالش‌های موجود تکامل و توسعه یابد. لازم است، مدیران و فعالان این زنجیره با برنامه‌ریزی گسترده و ارائه راهکارهای عملی انتظارات روزافزون مصرف‌کنندگان را برآورده کرده و موانع و پیچیدگی‌های مسیر را پشت سر بگذارند. مهم‌ترین چالش‌های مدیریت زنجیره تامین را می‌توان چنین برشمرد:

افزایش هزینه‌ها

افزایش هزینه‌ها به شکل قابل توجهی حاشیه سود زنجیره تامین را تحت تاثیر خود قرار داده است. موارد زیر از مهم‌ترین دلایل بالا رفتن هزینه‌های زنجیره تامین به حساب می‌آیند:

 • افزایش قیمت سوخت
 • افزایش قیمت مواد اولیه
 • افزایش قیمت نیروی کار

پیچیدگی‌های ناشی از چندکاناله بودن بازار

امروزه، مصرف‌کنندگان کالاهای مورد نیاز خود را از کانال‌های مختلفی تهیه می‌کنند. با افزایش مسیرها و تنوع گزینه‌های موجود در بازار، لازم است انعطاف‌پذیری زنجیره تامین افزایش یابد. به همین منظور، به‌کارگیری تمهیدات زیر اجتناب‌ناپذیر است:

 • استفاده از راهکارهای لجستیک محلی برای بهبود روند تجارت الکترونیک و تحویل سریع کالا در محل مصرف‌کننده
 • تهیه و تدارک انبارهایی به مراتب بزرگ‌تر از قبل برای خرده‌فروشان و عمده‌فروشان سنتی و همچنین، کنترل دقیق موجودی انبار برای اطمینان از دسترس بودن محصول
 • دقت در روند سفارش‌گردانی مارکت پلیس‌های طرف سوم یا شخص ثالث و رعایت دقیق ضوابط و مقررات
 • استفاده از راهکارها و خدمات حمل‌ونقل بین‌المللی توسط خرده‌فروشان برای افزایش سرعت تحویل کالا
 • بهبود تجربه مشتری از طریق ایجاد زنجیره تامین چندکاناله و مشارکت با کلیه سازمان‌ها و اشخاص ثالث فعال در این حوزه

لزوم برآورده کردن انتظارات روزافزون مصرف‌کنندگان

با توجه به افزایش روزافزون گزینه‌های مصرف‌کنندگان و رقابتی‌تر شدن بازار، تمرکز بر بهینه‌سازی کیفیت و خدمات و همچنین بالا بردن سرعت تحویل کالاها از ضروریات است. این امر می‌تواند در روند قیمت‌گذاری و سودآوری نیز تاثیرگذار باشد. این به معنای برآورده کردن انتظارات مشتریان، تامین منابع با استفاده از روش‌های دوست‌دار محیط زیست و همچنین، رعایت موارد ایمنی و مقررات و ضوابط جاری است.

مقابله با فشارهای ناشی از تغییرات محیطی و شرایط اقتصادی

امروزه، پیچیدگی‌های ناشی از روابط بین‌المللی، تغییرات محیطی، بحران‌های اقتصادی و اختلافات تجاری همگی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین را به یک اندازه تحت فشار قرار داده و چالش‌های متعددی را برای این مجموعه به‌همراه داشته است.

این فشارها به سادگی می‌توانند خطرات و مشکلات قابل توجهی را در سراسر شبکه ایجاد کنند. موضوع این است که هر یک از تامین‌کنندگان، تولیدکنندگان، لجستیک و مشتریان از نظر جغرافیایی در مناطق گوناگونی قرار دارند. بنابراین، برقراری ارتباط میان آن‌ها نیازمند هماهنگی بسیار زیاد و مدیریت دقیق است. عدم شفافیت و کاهش وضوح زنجیره تامین، پیچیدگی‌های موجود را به صورت تصاعدی افزایش خواهد داد. مقابله با این امر، مستلزم دسترسی به منابع گسترده اطلاعاتی و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه است.

پیچیدگی‌های سیاسی و اجتماعی

پیچیدگی‌های سیاسی و اجتماعی کل زیرساخت‌های موجود را تحت تاثیر قرار داده و زنجیره تامین را با مشکلات متعددی مواجه می‌کنند. از این جمله، می‌توان به وضع تعرفه‌های تجاری جدید و به تبع آن تحمیل هزینه‌های اضافی برای انبارداری و تاخیر در تحویل کالا و همچنین، افزایش زمان پردازش فرآیندهای گمرکی اشاره کرد. این به معنای کند شدن روند حمل‌ونقل بین‌المللی و عقب ماندن از رقبای تجاری سایر کشورها است.

چالش‌ها و موانع توسعه لجستیک

ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک (LSP) با یک صنعت همواره در حال تغییر مواجه هستند. افزایش تقاضا، گسترش زنجیره‌های تامین جهانی، محدودیت ناوگان و ظرفیت و همچنین، بالا رفتن هزینه‌های ثابت و متغیر همگی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان لجستیک به حساب می‌آیند. در این میان، استفاده از فناوری به شکل قابل توجهی در برطرف کردن برخی از این چالش‌ها تاثیرگذار خواهد بود. در مجموع، موانع موجود بر سر راه توسعه لجستیک را می‌توان چنین برشمرد:

افزایش وضوح عملکرد

این به معنای لزوم آگاهی از نحوه جابه‌جایی محموله‌ها، زمان تحویل و همچنین، متمرکزسازی و به‌روزرسانی اطلاعات و داده‌ها است.

ظرفیت

چالش ظرفیت به معنای عدم اطمینان از دسترسی به ناوگان مناسب و کافی و همچنین، لزوم در دسترس بودن رانندگانی ماهر و قابل اعتماد است.

افزایش قیمت سوخت و سایر هزینه‌ها

متغیر بودن قیمت سوخت و سایر هزینه‌ها از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که حاشیه سود را به شکل قابل توجهی تحت تاثیر قرار داده و عملکرد فعالان لجستیک را با مانع مواجه می‌کند.

از دیگر چالش‌های لجستیک می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لزوم بهبود فرآیند کسب‌وکار
 • لزوم بهینه‌سازی خدمات مشتری، افزایش سرعت تحویل و شخصی‌سازی پیشنهادها
 • بحران‌های اقتصادی
 • کمبود راننده
 • تغییر قوانین و مقررات دولتی و منطقه‌ای
 • مسائل زیست‌محیطی
 • افزایش هزینه‌های ناشی از به‌کارگیری فناوری

راهکارهای مقابله با موانع لجستیک و زنجیره تامین

از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با چالش‌ها و موانع لجستیک و مدیریت زنجیره تامین می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده از مشاوره افراد متخصص و کارشناسان متبحر
 • استفاده از نیروی کار ماهر در موقعیت‌ها و مشاغل مناسب با نوع تخصص
 • به‌کارگیری پلت‌فرم‌ها، نرم‌افزارها، ابزارها و فناوری تحول‌آفرین
 • پیش‌بینی انواع موقعیت‌ها و آمادگی برای مقابله با دشوارترین چالش‌ها
 • افزایش وضوح و شفافیت عملکرد

سخن آخر

با توجه به آن چه گفت، می‌توان دریافت لجستیک و مدیریت زنجیره تامین با چالش‌های نسبتا مشابهی مواجه هستند. مقابله با این موانع، مستلزم به‌کارگیری روش‌های هوشمندانه، ابزارهای مناسب و بهره‌گیری از مشورت کارشناسان است. استفاده از پلت‌فرم‌هایی نظیر انتاکالا به عنوان یک مرجع کامل و تخصصی خرید و فروش ملزومات و قطعات صنعتی می‌تواند در کمک به فرآیندهای مذکور و رفع بسیاری از چالش‌ها تاثیرگذار باشد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر، کافی است به انتاکالا مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن