آموزش

آشنایی با انواع و مزایای سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی

بهره‌گیری از سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی بخش اساسی ماجرا در محیط‌های کارخانه‌ها و کارگاه‌ها است. این موضوع در اولویت کار قرار دارد؛ چرا که بسیاری از عملیات صنعتی وابسته به درست بودن و با کیفیت بودن این سیستم‌ها است. در واقع، این کار فرماها هستند که باید قبل از هر کاری به فکر راه حل‌های گرمایش و سرمایشی یا همان HVACها باشند تا تهویه مناسبی در کارخانه و کارگاه‌ها ایجاد شود.

این کار به صورت مستقیم به بازدهی کار و هر چه بهتر شدن کیفیت آن کمک خواهد کرد و باید گفت، نکته اساسی توجه به نگهداری و کنترل دائمی سیستم‌های گرمایش و سرمایش در بخش صنعتی است. مطمئنا این کار آسان نیست و نیازمند دقت بالایی است. علاوه بر آن، کار روی سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی نیازمند صرف زمان است. با این حال، با داشتن یک برنامه جامع و کاربردی می‌توان به نتایج عالی در این بخش دست پیدا کرد.

شاید مطالعه مقاله عایق حرارتی چیست و انواع آن کدام است؟ نیز برای شما مفید باشد.

مزایای استفاده از سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی حرفه‌ای

باید توجه داشته باشید که مزایای بسیار زیادی در مورد استفاده از سیستم‌های HVAC وجود دارند که صاحبان کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی باید آن‌ها را در نظر داشته باشند.

می‌توان مزایای زیر را برای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در صنعت عنوان کرد.

آشنایی با انواع و مزایای سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی

امکان بهره‌مندی از تجهیزات هایتک

مطمئنا متخصصان فعال در بخش‌های صنعتی روی این نکته تاکید دارند که تجهیزات HVAC از بهترین و جدیدترین فناوری‌های روز دنیا بهره می‌برند. با این شرایط، در صورتی که این امکانات را در صنعت به کار بگیریم، مزیت استفاده از بهترین محصولات گرمایشی و سرمایشی را در اختیار خواهیم داشت. استفاده از تجهیزاتی که با فناوری‌های نوین ساخته شده‌اند، بازدهی کار را افزایش خواهد داد و نتیجه نهایی نیز کیفیت عالی را خواهد داشت.

امکان استفاده از تجربه متخصصان تجهیزات و سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی

با به کارگیری سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی نه تنها می‌توان از مزایای آن در کیفیت کار بهره برد، بلکه می‌توانیم روی تجربه و تخصص فعالان دستگاه‌های HVAC نیز حساب ویژه‌ای باز کنیم. در واقع، متخصصان این حوزه دارای سال‌ها تجربه کاری هستند که می‌توانند از این تجربه در مسیر موفقیت بیشتر و افزایش بازدهی عملیات استفاده کنند.

نیروی کار راضی؛ مهم‌ترین نکته در استفاده از سیستم‌های جدید

نکته مهمی در بخش صنعتی وجود دارد که بسیاری از فعالان به آن توجهی ندارند. در واقع، بدون استفاده از تجهیزات حرفه‌ای و به روز سرمایشی یا گرمایشی نمی‌توان اطمینان زیادی از انجام عملیات‌ها و امور داشت چرا که ما نتوانسته‌ایم نیروی کار را راضی نگه داریم. زمانی که یک بخش کارگاهی زیاد از حد گرم یا سرد باشید، این مورد مستقیما روی نیروی کار نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

بازدهی بیشتر در مورد مصرف انرژی

به طور قطع استفاده از سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی بازدهی مصرف انرژی را نیز افزایش خواهد داد. این موضوع به دلیل استفاده از فناوری‌های نوینی است که تاکید زیادی روی مصرف انرژی و در حقیقت، کمتر مصرف شدن آن دارند. علاوه بر این، بیشتر HVACها از سیستم‌های مدرن کنترلی بهره می‌برند که به صورت خودکار می‌توانند شرایط را بسنجند و حالت‌های مختلف را روی تنظیمات اعمال کنند. مطمئنا این فرآیند کنترلی خودکار روی بازدهی و صرفه جویی در انرژی و هزینه‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

تهویه مطبوع و کیفیت هوا با سیستم گرمایشی و سرمایشی صنعتی

امروزه با‌ عرضه تجهیزات صنعتی و مدرن دیگر دستگاه‌های قدیمی و پر مصرف استفاده زیادی ندارند. شاید بازدهی و مصرف بالا از اولین نکات در مورد کنار گذاشتن این تجهیزات باشد و در کنار آن امکانات کنترلی نیز از مهم‌ترین نکات خواهد بود.

البته، ما با استفاده از فناوری‌های جدید به کار رفته در سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی امروزی، می‌توانیم خروجی با کیفیت‌تری را نیز انتظار داشته باشیم. منظور ما کیفیت در تهویه هوا و ارائه هوایی مطبوع است که این موضوع به صورت مستقیم روی سلامت کارکنان و بهبود عملکرد آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

معیار IAQ یا Indoor Air Quality که به معنی کیفیت هوای داخل ساختمان است، اهمیت زیادی در بخش‌های صنعتی دارد که از جمله مزایای سیستم‌های جدید سرمایش و گرمایش نیز به شمار می‌رود. امروزه، این معیار بسیار مورد توجه است چرا که سلامت کارکنان تحت تاثیر استفاده از تجهیزاتی است که کیفیت خروجی مناسبی را ارائه دهند.

آشنایی با انواع و مزایای سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی

انواع سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی

در حال حاضر بسیاری از تجهیزات در این حوزه تولید شده‌اند که براساس توان خروجی و فناوری ساخت دسته بندی می‌شوند. باید گفت، نصب این تجهیزات در محیط شغلی به صورت‌های مختلفی است اما به طور کلی می‌توان سه نوع سیستم اسپلیت یگانه، سیستم اسپلیت چند‌گانه و سیستم VRF/VRV را عنوان کرد. در ادامه این سیستم‌ها به اختصار توضیح داده می‌شوند.

سیستم‌های اسپلیت یگانه

این تجهیزات از محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه صنعتی و حتی اداری هستند که در اندازه کوچک نیز وجود دارند. بازدهی این نوع تجهیزات بالا است و به نوعی ساختار آن‌ها فشرده و کم حجم است. سیستم‌های اسپلیت یگانه دارای قابلیت تهویه هوای داخلی نیز هستند که شرایط هوایی مناسب‌تری را فراهم می‌کنند. کاربرد این نمونه‌های سیستم گرمایشی و سرمایشی در محیط‌های کوچک و متوسط است.

سیستم‌های اسپلیت چند گانه

این سیستم‌ها نیز مشابه اسپلیت یگانه هستند با این تفاوت که مصرف انرژی در آن‌ها بهینه‌تر است و کاربرد وسیع‌تری دارند. این سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی مجهز به حسگرهای پیشرفته‌ای است که به صورت خودکار شرایط هوایی را اندازه‌گیری کرده و آن را کنترل می‌کند. اجزای تشکیل‌دهنده این نوع تجهیزات شامل پنل‌ها، کندانسور و سیستم ارتباطی است که برای بخش‌های چند گانه کاربرد دارند. باید گفت، نصب این تجهیزات در زمان کمتری انجام می‌شود و می‌توان واحدهای چند گانه خارجی را به یک واحد متصل کرد.

سیستم‌های VRF یا Variable Refrigeration Flow

همان‌طور که از اسم این تجهیزات مشخص است، VRFها سیستم گرمایش و سرمایش صنعتی هستند که با انرژی الکتریکی کار می‌کنند. باید گفت، کمپرسور آن‌ها با موتور الکتریکی کار می‌کند و برای محیط‌های بزرگ یا متوسط مناسب هستند. با استفاده از VRFها می‌توان هوای مطبوعی برای ساختمان‌های بزرگ به وجود آورد و بازدهی و کنترل آن‌ها نیز عالی است. در واقع، به دلیل استفاده از قابلیت‌های کنترلی الکترونیکی، می‌توان کیفیت بهتری از آن‌ها انتظار داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن