آموزش

ابزارهای مدیریت لجستیک؛ معرفی و مقایسه

بسیاری از شرکت‌های تامین کالا در حال ظهور هستند و باید گفت، تعداد زیادی از آن‌ها نیز در حال حاضر به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌اند. در این بین، زنجیره تامین کالا و مباحث لجستیک هستند که اهمیت اساسی پیدا می‌کنند و تنها یک اشتباه کوچک می‌تواند بسیاری از زیان‌ها را برای شرکت‌ها و تامین کنندگان به وجود آورد. با این حال، درصد خطا در این زنجیره در حال کاهش است؛ اما شاید بپرسید دلیل این امر چیست؟ در واقع، ابزارهای مدیریت لجستیک هستند که بسیاری از قابلیت‌ها و مزایا را برای ما فراهم کرده‌اند.

اکنون، ما باید سپاسگزار این ابزارهای متمایز و بی‌نظیر باشیم که شاید بدون آن‌ها مدیریت و رهبری لجستیک کاری دشوار به شمار رود. برای درک بهتر موضوع بهتر است شرکت بزرگی مانند آمازون را تصور کنید که شاید مدیریت زنجیره در آن و به پایان رساندن فرآیندهای فروش و تامین کالا بدون ابزارها کاری غیر ممکن باشد.

ابزارهای مدیریت؛ بخش جدانشدنی لجستیک

بسیاری از ابزارهای مدیریت لجستیک در دنیای کنونی توسعه داده شده‌اند که در حقیقت به صورت تخصصی امکان مدیریت و گزارش گیری از فرآیندها را فراهم می‌کنند. ما در شرایط کنونی تنها با تکنیک‌های مدیریتی که با استفاده از این امکانات ایجاد شده است، می‌توانیم خطاها را کاهش دهیم و نکته اساسی‌تر این است که درصد هزینه‌ها نیز در این حالت کاهش محسوسی خواهد داشت.

البته، شاید بسیاری از مدیران و صاحب نظران روی بهینه سازی فرآیندهای زنجیره تامین تاکید زیادی داشته باشند که بخش مهم در لجستیک است و تنها با ابزارهای مدیریت لجستیک قدرتمند می‌توان به آن دست پیدا کرد.

ابزارهای مدیریت لجستیک؛ معرفی و مقایسه

ابزارهای مدیریت زنجیره تامین؛ کمترین خطا با بیشترین بازدهی

در ادامه مهم‌ترین ابزارها و نرم‌افزارها را در زنجیره تامین معرفی می‌کنیم که روشی آسان و عملی برای افزایش بازدهی عملیات و بهبود خطا به شمار می‌روند. بعضی از این موارد در بخش مدیریتی و بخش دیگر نیز در دسته ابزارهای گزارش گیری یا حتی تحلیل سفارش‌ها کاربرد دارند. مطمئنا با استفاده از این قابلیت‌ها می‌توان در هزینه‌ها، زمان و کاهش خطاها به نتایج قابل قبول دست پیدا کرد.

ابزارهای هشداری و به روز رسانی در مورد تحویل کالا

با گذشت زمان، شما می‌توانید رشد و توسعه زیادی را در مورد عملیات تحویل کالاها مشاهده کنید. اکنون، مشتریان و خریداران پس از سفارش محصول می‌توانند با بیشترین کیفیت آن را تحویل بگیرند که این کیفیت نتیجه استفاده از ابزارهای گزارش دهی و هشداری در مورد تحویل کالاها است.

شرکت‌های بزرگ که حجم عظیمی از کالاها را در زنجیره تامین مدیریت می‌کنند، باید به ابزارهای مدیریت لجستیک توجه ویژه‌ای داشته باشند. شاید مبادله عظیم کالاها بتواند سود بیشتری برای شرکت‌ها فراهم آورد اما نکته مهم این است که با این افزایش حجم، خطاها نیز در حال بیشتر شدن هستند. با مشاهده هشدارهای لحظه‌ای که از طریق نرم افزارها فراهم شده‌اند، شرکت‌ها می‌توانند این موارد را در لحظه مشاهده کنند.

استفاده از ابزارهای مدیریت لجستیک در فرآیند ثبت و تحلیل سفارش‌ها

شاید بتوان بنیاد اصلی زنجیره تامین را همان فرآیند ثبت سفارش‌ها و تحلیل آن‌ها به شمار آورد. این مسئله اهمیت بسیاری دارد و امروزه نیز نیاز است تا راه حل‌های اساسی برای آسان کردن ثبت سفارش‌ها ارائه شود.

در این شرایط، چاره کار در لجستیک مطمئنا استفاده از ابزارهایی است که در تمامی بخش‌ها می‌توانند به ما کمک کنند و این فرآیند را به خوبی مدیریت کنند. برای نمونه، مدیریت فروش، مدیریت سفارش‌ها، ثبت و پر کردن فرم‌های سفارش و حتی عملیات پرداخت می‌تواند از قابلیت‌های ابزارهای مدیریت لجستیک به شمار رود.

مدیریت ناب یا Lean Inventory؛ نتیجه استفاده از نرم افزارهای مدیریت زنجیره تامین

در چندین سال اخیر که فعالان با مسائل مختلف زنجیره تامین سر و کار داشتند، یکی از مهم‌ترین موارد بحث انگیز تولید محصولات دقیقا براساس تقاضای بازار و نیاز آن بود. این موضوع مزایای زیادی دارد که در حقیقت، جلوی بسیاری از زیان‌ها و هد رفت زمان و حتی هزینه را خواهد گرفت.

قبل از ارائه موضوع مدیریت ناب که اولین بار در سال ۱۹۴۰ توسط شرکت تویوتا مطرح شد، تولیدکنندگان مجبور بودند تا تولید خود را در حجم بالایی انجام دهند و آن را در انبارهای عظیم نگهداری کنند. تمامی این فرآیند هزینه داشت و بازدهی کارها را نیز پایین می‌آورد. پس از ارائه ابزارهای مدیریت لجستیک و به کارگیری موضوع مدیریت ناب، بهینه سازی عالی به وجود آمد که تولیدات دقیقا براساس پیش‌بینی از بازار و نیاز آن انجام می‌شد.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری درباره مدیریت زنجیره تامین هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مدیریت زنجیره تامین SCM چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

مدیریت انبارها در فرآیند مدیریت لجستیک

شما براساس سلیقه خود می‌توانید از بین بسیاری از نرم افزارهای امروزی و پیشرفته استفاده کنید که در انبارهای کالاها به کار گرفته می‌شوند. این ابزارهای مدیریت لجستیک و تامین کالا بهترین روش‌های مدیریتی و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها را ایجاد خواهند کرد.

در شرایط امروزی دیگر کمتر تامین کننده‌ای را می‌توان یافت که از نرم افزارهای مدیریتی استفاده نکند؛ چرا که با استفاده از آن‌ها می‌توان گزارش‌های روزانه و حتی ساعتی در مورد موجودی‌ها و نیازها دریافت کرد.

ابزارهای مدیریت لجستیک؛ معرفی و مقایسه

نظارت بهتر روی هزینه‌ها و کرایه‌های حمل و نقل

در کنار دیگر مزایا، باید مزیت مهمی را نیز در نظر داشته باشیم که همان نظارت روی هزینه‌های حمل و نقل خواهد بود. در شرایطی که زنجیره تامین با فرآیندهای پیچیده‌ای روبرو است، بهترین کار استفاده از ابزارهای مدیریت لجستیک است که می‌توان با به کارگیری آن‌ها دید بهتر و دقیق‌تری روی هزینه‌ها داشت.

امروزه، دیگر تصمیم‌های تجاری و مدیریتی براساس آمار و داده‌ها گرفته می‌شود و این موضوع به بحث داغ این حوزه تبدیل شده است. بدون آمار و ارقام نمی‌توان تصمیم مناسب و دقیقی برای مدیریت زنجیره تامین اتخاذ کرد و ایجاد زیان‌های بزرگ نیز اجتناب‌ناپذیر است.

مهم‌ترین ابزارهای مدیریت زنجیره تامین که تولید شده‌اند

البته، موارد گفته شده تنها بخشی از کاربردها و مزایای بی‌نظیر ابزارهای مدیریت لجستیک است و در کنار آن‌ها می‌توان بسیاری از نمونه‌ها را نیز عنوان کرد. اکنون، شرکت‌های بزرگی مانند آمازون یا دیگر شرکت‌های فروشگاهی آنلاین به اهمیت استفاده از این امکانات پی برده‌اند و بخش اصلی کار خود را روی گزارش‌های آماری بنا نهاده‌اند. در ادامه بهترین حوزه‌های ابزارهای لجستیک را بیان می‌کنیم که امروزه در بخش‌های مختلف استفاده می‌شوند:

  • ابزارهای پیش‌بینی تقاضا
  • ابزارهای گزارش‌گیری و تحلیل خطا
  • نرم‌افزارهای مدیریت حمل و نقل
  • نرم‌افزارهای کنترل آنی فرآیند تحویل کالا
  • نرم‌افزارهای تحلیل هزینه‌های سوخت و حمل و نقل
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن